Юрист: “П'яного водія покарати буде неможливо“

Автор: Міхєєнко Наталія

Як повідомляє Аutonews.ua, прийнятий Верховною Радою законопроект, яким посилюється відповідальність за водіння в стані алкогольного і наркотичного сп'яніння, має багато "підводних каменів".

Юрист: “П'яного водія покарати буде неможливо“ - today.ua
Фото: autonews.ua

Адвокат Вадим Володарський вважає, що успіх в боротьбі з п'яними за кермом є досить сумнівним, а ось необгрунтовано звинуваченим в "п'янці" автомобілістам проблем точно додасться.

Володарський зазначив, що це стосується суто процесуальних моментів:

  •  в першу чергу, введення більш суворої кримінальної відповідальності зворотньої сили не має, а значить, все, що знаходиться на момент вступу в силу закону справи по 130-й статті (щодо сп'яніння), доведеться закривати, і тим, хто вже позбавлений права керування, доведеться повернути водійські права. Оскільки норма, на підставі якої вони залучені, із закону виключається;
  •  по-друге, доказами можуть служити і результати "медичного огляду". Але в КПК немає поняття "медичний огляд" і немає порядку його проведення. Подібні дії проводяться за постановою прокурора.

Законопроектом також передбачено, що у разі незгоди з результатами огляду на протязі двох діб після ознайомлення з його результатами особа може подати клопотання про проведення експертизи.

Популярні зараз

Українцям обмежили відпустки у воєнний період

Україна отримає одну з найкращих у світі систем ППО

Стало відомо, що буде з цінами на бензин та дизельне паливо найближчим часом

Укренерго запровадило графіки відключення електроенергії у всіх регіонах

- У разі підозри на сп'яніння така експертиза може проводитися тільки на підставі зразків крові або інших біологічних середовищ організму, - говорить Вадим Володарський. - Такі зразки повинні бути відібрані на етапі огляду. Інакше сенсу немає: через 48 годин сліди відповідних речовин в крові можуть зникнути. Тобто в нашому випадку для того, щоб повноцінно провести огляд, і щоб потім були підстави для медичної експертизи, якщо громадянин говорить, що не п'яний, але зразки біологічних середовищ давати не хоче, потрібно встигнути отримати ще й визначення слідчого судді. Якщо ж цього порядку не дотримуватися - отримуємо неприпустимі докази. Які не можуть бути взяті до уваги судом.

Тим часом у статті 130 КУпАП "відмова від медобстеження на стан сп'яніння" для водіїв в остаточному читанні не залишається в КУпАП, як це було в первинному варіанті проекту, а переходить в розряд кримінальних проступків разом з власне управлінням у стані сп'яніння.

А це породжує ще більше правових проблем, в тому числі і конституційного рівня, адже, по суті, встановлюють відповідальність за відмову людини давати докази проти себе в кримінальному процесі.

- Мало того, така відповідальність встановлюється по суті тільки щодо водіїв, - продовжує юрист. - Тобто створюється ситуація, коли приймається явно дискримінаційна по відношенню до певної категорії населення норма - на рівні кримінального процесу.

А оскільки у нас правила самого огляду тепер встановлюються наведеними вище нормами КПК, водій має право буде сказати: без постанови прокурора на огляд і визначення слідчого судді на відбір біологічних середовищ - це порушення встановленого законом порядку. Відповідно, і складу по 130-й - немає!

Таким чином виходить, що поліція, не бажаючи возитися з оглядом, може схиляти водіїв до відмови і складати протокол по 130-й статті. Причому лякати будуть саме поїздкою до нарколога і втратою кількох годин.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Нагадаємо, відтепер керування транспортним засобом у стані сп’яніння відноситься до кримінальних проступків та каратиметься штрафом у розмірі 17-34 тис. грн з позбавленням водійських прав терміном на три роки, а у разі повторного порушення — штрафом до 51 тис. грн із забороною керувати автомобілем від 2 до 3 років.

Раніше повідомляли, що близько 58% українських водіїв не сплачують штрафи вчасно.