Реакція Кремля на останні сигнали зі Сполучених Штатів може виявитися значно небезпечнішою, ніж здається на перший погляд. Йдеться про розмову президента США Дональда Трампа з Володимиром Зеленським на полях саміту НАТО та заяву американського лідера щодо надання Україні ліцензії на виробництво ракет для систем Patriot. У РФ такий розвиток подій викликав значне розчарування, а відтак Кремль, ймовірно, може вдатися до ескалації.
Про це повідомляє видання "Главред" із посиланням на голову правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка.
За словами експерта, не варто розцінювати негативні настрої серед російської влади лише як позитивний фактор для України. Він пояснив, що така атмосфера може суттєво зміцнити позиції представників так званої "партії війни" у РФ.
"Насамперед це зміцнює позиції "партії війни" в Росії, тобто тих, хто виступає проти будь-яких домовленостей із США. Саме вони зараз переконуватимуть Путіна, що від переговорів із Трампом треба відмовитися взагалі", — пояснює Фесенко.
Політолог наголосив, що поки Кремль не відмовляється від контактів із Вашингтоном, шанс на дипломатичне завершення війни все ще зберігається. Водночас остаточний розрив такого діалогу, на його думку, практично позбавить сторони перспективи дипломатичного врегулювання конфлікту.
"Поки Путін зацікавлений у досягненні домовленості з Трампом, зберігається певне вікно можливостей для завершення війни. Якщо ж він повністю відмовиться від переговорів зі Сполученими Штатами, цього вікна можливостей більше не буде", — підкреслив аналітик.
Фесенко визнав, що нинішній розвиток подій загалом є вигідним для України. Проте, за його словами, він одночасно зміцнює позиції прибічників подальшого нарощування військових дій.
"Другий можливий наслідок — росіяни можуть вирішити, що потрібна ескалація війни. Мовляв, якщо ситуація складається саме так, потрібно ще більше посилювати військовий тиск", — зазначає експерт.
Водночас Фесенко додає, що всередині російських політичних еліт усе ж немає повної єдності. Частина чиновників може зробити протилежний висновок: якщо навіть за посередництва Трампа ситуація зайшла у глухий кут, то настав час шукати шляхи до завершення війни. Саме тому говорити про сформовану позицію Кремля, на думку аналітика, наразі передчасно.
- Мирний процес зупинився на фініші: в Офісі президента розповіли, чому переговори зайшли в глухий кут
- Німецький парламент переважною більшістю голосів проголосував проти збільшення військової допомоги Україні
- Україна може за ліцензією від США самостійно виробляти ракети для Patriot, але є одна проблема
Оцінюючи потенціал Росії для подальшої ескалації, політолог підкреслив, що можливості для цього ще не вичерпані. Отож існує висока ймовірність, що в РФ розпочнеться нова хвиля мобілізації.
"Можливості для ескалації, на жаль, ще є. Найпростіший і найреалістичніший сценарій, який, найімовірніше, Кремль застосує, хоча й в обмежених масштабах, — це масова мобілізація", — резюмує політолог.
Нагадаємо, в Офісі президента розповіли, чому переговори між Києвом та Москвою зайшли в глухий кут.