В Україні відключать теплопостачання: в теплокомуненерго лопнула боргова бульбашка

Автор: Шевченко Лилия

Україні загрожує справжнісінький блекаут. Є висока ймовірність того, що опалювальний сезон найближчої зими може бути зірваний, українці залишаться без тепла в своїх квартирах. З чим пов'язаний такий розвиток подій?

В Україні відключать теплопостачання: в теплокомуненерго лопнула боргова бульбашка - today.ua

Протягом декількох останніх років в секторі підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) надувалася так званий міхур фіктивних боргів. В цьому році настав кульмінаційний момент - боргова бульбашка таки лопнла. Як результат, почалися арешти рахунків підприємств, що забезпечують населення теплом в холодну пору року. На жаль, мова йде не про точкові проблеми окремих підприємств.

За даними експертів, загроза, що нависла над українськими споживачами централізованого опалення, носить системний і загальнонаціональний характер. Проблеми найближчим часом торкнуться абсолютно всіх регіонів, включаючи столицю України. Борговий міхур лопнув після того, як в Україні вирішено було з 1 серпня 2020 року відкрити ринок газу. Дане рішення на тлі коронакрізіса спровокувало цілу низку вкрай небезпечних і вже незворотних наслідків.

Підприємства ТКЕ виявилися нездатними навіть виплатити заробітну плату своїм співробітникам. З настанням опалювального сезону може статися ситуація, коли поставляти тепло в оселі українців буде нікому і ні на що.

Популярні зараз

Українцям обмежили відпустки у воєнний період

“Скасування плати“ за доставку газу для пенсіонерів: у ГазПравді зробили важливу заяву

Україна отримає одну з найкращих у світі систем ППО

Стало відомо, що буде з цінами на бензин та дизельне паливо найближчим часом

У Федерації роботодавців України (ФРУ) б'ють тривогу вже зараз. Адже арешти рахунків теплокомуненерго не дозволяють виплачувати зарплати працівникам, підготувати теплотраси до початку опалювального сезону, закуповувати необхідне обладнання і матеріали. Навіть здійснити закупівлю палива підприємствам ТКЕ, у яких рахунки знаходяться під арештом, просто неможливо. В Україні відключать теплопостачання: в теплокомуненерго лопнула боргова бульбашка При цьому, експерти і тепловики називають борги, за які заарештовують рахунки, фіктивними. Провину за роздування боргової бульбашки покладають на Володимира Демчишина та Дмитра Вовка, які керували енергетикою України в період президентства Петра Порошенка. Обидва чиновника є вихідцями з фінансової інвесткомпанії ICU, вони і впровадили в систему роботи Нафтогазу схеми, широко використовувані в фінансових пірамідах.

З подачі Демчишина і Вовка Нафтогаз почав обходити закон про захист населення і надання йому газу по твердій ПСО-ціні. Якщо оплата за спожите паливо була внесена з запізненням, в НАК в документації перекладав його з категорії «соціальний» в категорію «комерційний», який коштує набагато дорожче. Плюс до цього вже сформованого значного боргу додавали пені і штрафи. В результаті, формувався фіктивний борг.

Прострочення платежу, навіть якщо населення платить вчасно, формувалася в будь-якому випадку, оскільки оплата проводиться за спожитий газ у попередньому місяці. У Нафтогазі це стали вважати, як прострочення платежу, тут же налічували пені і штрафи.

«Коли населення не встигає своєчасно оплатити за послуги, підприємство не встигає в повному обсязі розрахуватися за газ. Відповідно, йому нараховуються штрафи і пені, які не має ресурсу покриття. Тому що у підприємства додаткових доходів немає, і все, що вони отримують в тарифі, - розраховано і затверджено», - пояснила керівник Управління розвитку житлово-комунальної інфраструктури КМДА Віра Радченко.

В результаті цього, незважаючи на ПСО-гарантії, газ обходився підприємствам ТКЕ практично вдвічі дорожче реальної вартості. Оскільки у них немає додаткових доходів, то покривати фіктивну заборгованість стало нічим. Сума загальної заборгованості ТКЕ перед Нафтогазом досягала 114 мільярдів гривень. А відкриття з 1 серпня 2020 року ринку газу призвело до необхідності щось робити з цими боргами. Найгірше, що все це відбувається тоді, коли підприємства повинні кинути всі сили на підготовку до опалювального періоду.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Експерти прийшли до думки, що в НАК Нафтогазі занадто захопилися у використанні підприємств ТКЕ для збільшення прибутку. Якщо найближчим часом нічого не зміниться, то в кінцевому підсумку просто перекриють газ, топити котельні буде нічим, народ буде замерзати в своїх квартирах і будинках.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що українці зможуть закупити дешевий газ на опалювальний сезон 2020-2021. Тарифи і ціни вже відомі.