Радіація з ЧАЕС вільно подорожує світом

Міністр гідрометеорології СРСР Юрій Ізраель, який відстежував рух диму з реактора Чорнобильської АЕС після вибуху 26 квітня 1986 року, зазначив, що радіоактивна хмара рухалася в напрямку Росії. І якщо б ця маса досягла Москви, де накопичувався весняний грозовий фронт, постраждали б мільйони людей. Тому міністр вирішив викликати дощ штучним шляхом, пише британська газета The Guardian.

Радіація з ЧАЕС вільно подорожує світом - today.ua

У московському аеропорту техніки зарядили артилерійські снаряди йодидом срібла, а пілоти ВПС на бомбардувальниках Ту-16 через годину були вже в Чорнобилі, де горів реактор і вистрілювали йодидом срібла в хмари, щоб викликати дощ.

Пілоти переслідували газоподібні маси ядерних матеріалів від північно-східної частини Гомеля до Могилевської області і на наступний день, 27 квітня, розпочалася штучна злива, яка на своєму шляху отруїла сотні тисяч білорусів.

Громадськість досі вірить, що 30-кілометрова зона відчуження навколо Чорнобиля безпечно зберігає всю радіацію, але радіоактивні гази повторюють погодні закономірності, рухаючись по світу.

Наприклад, в Англії спостерігалась ясна і суха погода протягом кількох днів після катастрофи в Чорнобилі, однак 2 травня там зненацька розпочався дощ. За добу в районі Озерного краю випало 20 міліметрів опадів, а радіоактивні матеріали потрапили в річки і озера. Стрілки детекторів ядерного комплексу в Селлафілді підскочили, вказуючи на радіаційний фон в 200 разів вищим від природного.

Міністр навколишнього середовища Кеннет Бейкер виступив із заявою, в якій запевнив, що радіоактивні ізотопи скоро будуть змиті дощем. Але через два місяці радіаційний фон виріс в Кембрії і в південно-західній частині Шотландії.

Британські вчені зробили відкриття, що тільки половина цезію-137, який вони виявили, походив з ЧАЕС. Інший радіоактивний нуклід вже був у ґрунтах Кембрії до цього. Ізотопи там з'явилися після ядерних випробувань і після пожежі на заводі по виробництву плутонію в 1957 році.

Ті ж вітри і дощі, які принесли радіацію з Чорнобиля, тихо поширювали забруднення по північній Англії і Шотландії протягом десятиліть. Радіоактивні гази після випробувань ядерних бомб розійшлися в таких кількостях, які затьмарюють українську АЕС.

Вибух у Чорнобилі викинув в атмосферу 45 мільйонів кюрі радіоактивного йоду. Однак радянські і американські випробування бомб у часи Холодної війни викинули 20 мільярдів кюрі - тобто в 500 разів більше.

Люди, які живуть в заражених радіацією місцях, почали страждати від раку, респіраторних захворювань, анемії, аутоімунних розладів, вроджених дефектів і проблем з фертильністю в 2-3 рази частіше. Решта мали хронічні захворювання або інші проблеми зі здоров'ям.

В середньому в тілах дітей в Вепріні знаходили 8498 Бк/кг радіоактивного цезію. Хоча безпечною дозою вважається 20 Бк/кг

"Зараз політики просувають ідею масового поширення ядерної енергетики як спосіб подолання кліматичних змін. Але перш ніж вступити в нову ядерну еру, треба розсекретити всі чорнобильські записи про стан здоров'я населення і задати питання, яке досі залишається без відповіді. Який вплив має низький рівень радіаційного фону на людське здоров'я?", - йдеться в матеріалі The Guardian.

Нагадаємо, раніше британські музиканти зняли кліп в Чорнобилі.

ДЖЕРЕЛОУНІАН