В Угорщині після виборів вирують справжні пристрасті. Так, Петер Мадяр, який готується очолити уряд після приголомшливої перемоги партії "Тиса", перейшов від передвиборчих обіцянок до жорстких дій. Першим під удар потрапив Петер Сійярто - багаторічне обличчя угорської дипломатії та один із найближчих соратників Віктора Орбана.
Так, у вівторок, 28 квітня, Петер Мадяр фактично заблокував політичне майбутнє Петера Сійярто у керівництві парламенту. На своїй Facebook-сторінці Петер Мадяр заявив, що його партія "Тиса", яка має конституційну більшість у парламенті, не стане затверджувати Петера Сійярто на посаду віцеспікера Національної асамблеї.
"Партія "Тиса" не буде голосувати за Петера Сійярто. Ця людина зрадила угорські інтереси. Ми не дозволимо тим, хто тягнув країну на дно, обіймати високі державні посади", - заявив майбутній прем'єр.
Це рішення Мадяра стало символічною "червоною карткою" для всієї старої системи. Сійярто, який очолював МЗС понад десять років, тепер змушений задовольнитися лише рядовим депутатським мандатом, не маючи реального впливу на процеси в країні.
При цьому Мадяр не обмежився лише персональними санкціями проти Сійярто. Його заява - це прямий ультиматум партії Віктора Орбана, яка вперше за довгий час опинилася в ролі слабкої опозиції:
- нові обличчя: Мадяр вимагає від "Фідес" висунути на посаду віцеспікера нову людину, яка не заплямована скандалами минулих років;
- конституційна воля. Маючи конституційну більшість, "Тиса" дає зрозуміти, що час кулуарних домовленостей минув. Опозиція отримуватиме лише ті ролі, які їй дозволить нова влада.
Розв’язка цієї драми відбудеться 9 травня, на першому засіданні Національної асамблеї. Саме тоді стане зрозуміло, чи прийме "Фідес" ультиматум Мадяра, чи піде на пряме зіткнення, яке в нинішніх умовах може закінчитися для них остаточним політичним крахом.
Зазначимо, що ситуація навколо призначення віцеспікера стала першим серйозним тестом для нової влади Угорщини. Відмова підтримати Сійярто сигналізує про жорсткий курс на перезавантаження політичної системи і може стати початком глибших змін у внутрішній політиці країни.
- Україна бере Крим у "логістичну облогу" та повертає контроль над півостровом: ISW пояснив нову стратегію
- Жахливий удар росіян по зупинці в Запоріжжі: є загиблі, серед поранених - діти (фото, відео)
- Поразка Росії може стати новим викликом для ЄС: чому Європа боїться завершення війни в Україні — The Telegraph
Що ж стосується Віктора Орбана, то він, судячи зі всього, вирішив діяти обережно. Насамперед Орбан заявив, що він відмовляється від депутатського мандата у новому парламенті. Разом з тим, колишній прем’єр не збирається залишати політику остаточно - він планує зосередитися на партійній роботі в "Фідес", намагаючись зберегти контроль над залишками своєї політичної імперії.
До слова, стало відомо, коли Угорщина розблокує кредит для України у розмірі 90 млрд євро.