11:59
21 квітня
2026

Росія закручує гайки: як українців на окупованих територіях змушують переходити на MAX

Росія закручує гайки: як українців на окупованих територіях змушують переходити на MAX - today.ua
2578
Вікторія Зеленецька
Редактор стрічки новин today.ua

У тимчасово окупованому Криму Росія посилює контроль над інтернет-простором: обмежує доступ до популярних іноземних соцмереж і паралельно просуває власний застосунок MAX. Місцеві жителі, прізвища яких не називають у цілях безпеки, розповіли виданню NV, що перехід на нову платформу супроводжується адміністративним тиском і технічними обмеженнями.

Йдеться про сервіс MAX, який російська влада запустила влітку 2025 року. Він поєднує функції месенджера, фінансових сервісів і доступу до державних послуг. За оцінками фахівців, така платформа може використовуватися для контролю за онлайн-активністю користувачів.

Попри це, багато кримчан спочатку не поспішали відмовлятися від звичних сервісів. Однак, як розповідають місцеві мешканці, ситуація почала змінюватися під тиском.

За словами Христини, 53-річної викладачки з Сімферополя, першим кроком стало використання адміністративного ресурсу.

“На людей відбувався адміністративний тиск, щоб вони переходили на MAX. На роботі всіх буквально змушували, щоб ми корпоративні чати створювали на цій платформі. Але все одно хтось користувався, а хтось - ні”, - каже кримчанка.

Згодом, за її словами, підхід змінився: почалися обмеження доступу до іноземних платформ. Проблеми з роботою месенджерів Telegram і WhatsApp стали більш відчутними, а зв’язок - все більше нестабільним.

“Коли почалися ці глобальні проблеми з Телеграмом й іншими соцмережами, — продовжує Христина, — вже всі, звичайно, були змушені підписатися на цей MAX на крайній випадок, щоб просто не втратити зв’язок з рідними”.

Інший співрозмовник, 37-річний Віктор із півночі півострова, зазначає, що в його оточенні новий месенджер встановлюють переважно через робочі вимоги. За його словами, з’явилося навіть окреме явище - так звані "максофони": люди купують додаткові смартфони лише для використання цього застосунку.

Попри тиск, мешканці Криму продовжують користуватися звичними платформами, зокрема Facebook та Instagram, але вже через VPN.

“VPN стоїть буквально у кожного - без нього зараз в інтернеті нікуди”, - каже Віктор.

Христина додає, що користується платним VPN, хоча й він не завжди працює стабільно.

“Компанія-розробник періодично щось робить для того, щоб він діяв в умовах блокувань. І поки що це працює”, - розповідає викладачка.

На півострові, як і на інших окупованих Росією територіях, формується ситуація, коли доступ до альтернативних джерел інформації ускладнюється, а користувачів фактично підштовхують до використання лише контрольованих російськими спецслужбами сервісів.

Раніше ми також розповідали, як Росія продовжує мілітаризувати українських дітей з окупованих територій, готуючи їх до війни.