16:23
19 серпня
2025

Екологи б’ють на сполох: отрута з колишнього Каховського водосховища могла потрапити у питну воду

Екологи б’ють на сполох: отрута з колишнього Каховського водосховища могла потрапити у питну воду - today.ua
Марченко Любов
Редактор стрічки новин today.ua

Екологи стурбовані наслідками спустошення Каховського водосховища. Адже на його дні накопичилися токсини. Є ризик, що отрута вже проникла у джерела питної води.

Про це повідомляє видання The Guardian.

Як пояснюють фахівці, промислові підприємства роками скидали відходи у Дніпро. Разом із течією річки отруйні речовини потрапляли у Каховське водосховище й осідали на його дні. За словами експерта з прісноводної екології Олександра Шумілова, йдеться приблизно про 1,5 кубічних кілометра токсичних відкладів.

Після підриву окупантами греблі у 2023 році вода з водосховища затопила великі території. Разом із нею поширилися й небезпечні речовини, що накопичувалися роками. Як наслідок, важкі метали ймовірно вже потрапили у водні джерела. Також токсини проникли у ґрунт і були поглинуті рослинністю.

Через це серед місцевого населення може зрости захворюваність на онкологію, ендокринні розлади, проблеми з нирками та легенями. Шкодить забруднення і тваринам.

Екологи б’ють на сполох: отрута з колишнього Каховського водосховища могла потрапити у питну воду - today.ua

Водночас у майбутньому дно Каховського водосховища може перетворитися на своєрідну степову оазу. На місці колишньої водойми вже активно проростають верби й тополі: лише за три роки там з’явилося до 40 мільярдів пагонів дерев.

Нагадаємо, на Землі катастрофічно скорочуються запаси прісної води. Науковці пояснили, куди вона зникає.