20:56
10 липня
2026

В Україні запровадили безоплатне харчування для всіх школярів з першого класу по одинадцятий

В Україні запровадили безоплатне харчування для всіх школярів з першого класу по одинадцятий - today.ua
Марченко Любов
Редактор стрічки новин today.ua

В Україні запроваджують безоплатне гаряче харчування для всіх школярів, які навчаються у комунальних закладах освіти. Один раз на день всі учні зможуть безкоштовно пообідати у шкільній їдальні. Вартість обідів буде однаковою для всіх шкіл і її компенсуватиме держава.

Відповідна постанова № 869 ухвалена урядом 1 липня.

Починаючи з 1 вересня 2026 року, в Україні запрацює програма безкоштовного гарячого харчування для всіх учнів комунальних закладів загальної середньої освіти, які навчаються у 1–11 (12) класах в очному або змішаному форматі. За прогнозами уряду, нововведення охопить майже три мільйони дітей.

Для запуску програми держава передбачила понад 7,4 мільярда гривень субвенції, які будуть перераховані місцевим бюджетам. Виділені кошти призначені для забезпечення харчування школярів упродовж вересня, жовтня та листопада 2026 року. Громади отримають гроші заздалегідь, щоб мати достатньо часу для проведення закупівель і підготовки до початку навчального року.

Уряд встановив єдині нормативи фінансування вартості продуктів. Для учнів початкової школи держава компенсуватиме 50 гривень на день на одну дитину, тоді як для школярів базової та старшої школи розмір фінансування становитиме 60 гривень щоденно.

Запроваджений механізм працюватиме в усіх територіальних громадах країни незалежно від способу організації харчування чи регіону. Водночас для окремих прифронтових областей передбачено особливий порядок фінансування за участю Всесвітньої продовольчої програми ООН. У цих регіонах із державного бюджету виділятиметься 35 гривень на день для кожного учня початкових класів, ще 15 гривень забезпечуватиме міжнародна гуманітарна програма.

Розмір субвенції для кожної області визначатиметься індивідуально. При розрахунках враховуватимуть кількість дітей, які відвідують школу очно або навчаються у змішаному форматі, тривалість навчального процесу, фактичний рівень відвідуваності, вартість гарячих обідів, а також модель організації харчування, яку застосовує конкретна громада. Безпосередній розподіл державних коштів між громадами здійснюватимуть обласні військові адміністрації та Київська міська державна адміністрація.

Для забезпечення прозорого використання бюджетних ресурсів уряд планує запровадити постійний контроль за реалізацією програми. З цією метою за підтримки Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні створюється цифрова система моніторингу, яка дозволить аналізувати ціни на продукти харчування, а також вартість послуг із забезпечення гарячим харчуванням у закладах освіти. Це дасть можливість контролювати ефективність витрачання бюджетних коштів і своєчасно реагувати на можливі порушення.

Нагадаємо, з 1 вересня 2026 року вступають в дію нові правила навчання у старшій школі.