Звільнення полонених українських моряків мало би бути частиною домовленості Заходу та Росії. За цим планом, Захід повертає Росії повноваження у ПАРЄ, Москва ж у відповідь знаходить схему звільнення моряків та допускає до Криму моніторингову місію Ради Європи та відновлює платежі до бюджету РЄ, де вона вже накопичила борг близько 70 мільйонів євро. А Україна не має іншої опції, як із цим змиритися.
Сигнали про такий пакет надходили до українських дипломатів ще наприкінці президентства Петра Порошенка, але у якості "ультиматуму". Натомість канцлер ФРН Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон поставили його перед українською стороною лише зараз, пiд час візитів президента Володмира Зеленського до Парижа та Берліна.
Але згоди Зеленського на цю оборудку за спиною України Макрон та Меркель не отримали. Україна не погодилася із безумовним поверненням росіян до ПАРЄ і не планує це толерувати. Однак на Банковій вирішили все ж використати елемент "чужого" плану щодо звільнення моряків.
При Порошенкові принцип "нічого про Україну без України" був основою зовнішньої політики, і на це погодилися німці, французи та американці, хоча це й обмежувало Захід, але всі партнери дотримувалися домовленостей.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Однак зміна влади в Україні стала зручним приводом відкинути формальності, що працювали за попереднього президента.
Москва була переконана, що зняття з неї санкцій у ПАРЄ – то вирішена річ. Саме так з’явилася нота РФ із пропозицією про звільнення моряків за її сценарієм. Росія надіслала цей документ до Києва за день після першого рішення ПАРЄ щодо санкцій та за день до другого голосування, яке мало би остаточно підтвердити повноваження росіян без жодних обмежень.
Навряд чи Берлін та Париж, погоджуючи із росіянами пакетну домовленість, проговорювали юридичні деталі того, як саме Кремль збирається випускати військовополонених. Але саме у деталях були заховані проблеми, адже Київ мав опосередковано визнати Крим територією РФ, де діють російські закони.
У команді Зеленського визнають, що з юридичної позиції нота-відповідь українського МЗС росіянам була бездоганною, але ставлять питання, чи варто було поспішати із відповіддю для того, щоб показати світові, що Україна почала переговори, але РФ поводилася неконструктивно.
Раніше Today.ua повідомляв, що Зеленський звинуватив Клімкіна у діях, які можуть зірвати процес звільнення українських моряків, оскільки з ним не погодили зміст ноти до РФ.