Верховний суд України виніс рішення про неможливість виселення з іпотечного житла за позовом неволодіючого власника, що придбав майно з такими ризиками в іпотекодержателя.
Постановою Верховного суду (ВС) скасовані рішення нижчих судів про задоволення позову товариства до двох фізособіб, які заклали квартиру в забезпечення споживчого кредиту, щодо усунення перешкод в реалізації права володіння, користування і розпорядження нерухомим майном.
ВС відмовив у виселенні боржників виходячи з огляду на усталену практику Верховного суду України про неможливість виселення "в нікуди" з іпотечного житла, придбаного за рахунок кредиту.
Верховний суд роз'яснив, що держава цілеспрямовано вносила законодавчі обмеження, спрямовані на захист прав громадян України, щодо виселення, які пов'язані з виконанням зобов'язань за валютними кредитами, забезпеченими іпотекою.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Вказана обставина зумовлено тим, що фізособа, яка отримала кредит в іноземній валюті, не може впливати на здешевлення гривні, коливання валютного курсу, саме держава має забезпечувати як дотримання прав всіх суб'єктів, так і баланс прав, в тому числі і прав кредитодавця і позичальника в кредитних правовідносинах.
Таким чином, суди в порушення закону не звернули уваги на те, що суспільство - колишній іпотекодержатель при реалізації предмета іпотеки новому іпотекодержателю повинен був виконати вимоги ч. 2 ст. 109 ЖК УРСР, оскільки на той час вона вже діяла в зміненій редакції, яка містила заборону виселення боржника за кредитним договором без надання іншого жилого приміщення.
Тобто новий власник може частково відновити свої права шляхом звернення про відшкодування шкоди до продавця, якщо той неналежним чином виконав свої зобов'язання про повне інформування потенційних покупців квартири про її обтяження, або до банку про виконання останнім обов'язку щодо забезпечення осіб, які підлягають виселенню, іншим житловим приміщенням та відшкодування збитків.
Раніше Верховний суд України встав на сторону водіїв.