Борошняні вироби найчастіше першими виключають з дієтичного харчування ті, хто прагне схуднути. Але мало хто знає, що саме хліб допомагає нормалізувати обмін речовин і зменшити обсяги жирових відкладень в області талії і стегон. Головне, знати, які види хліба дійсно несуть користь нашому здоров'ю.
Пляжний сезон невблаганно наближається, саме час зайнятися приведенням своєї фігури в порядок після щедрих зимових свят. Дієтологи категорично проти суворих обмежень в харчуванні, вони ратують за повноцінний і правильний раціон, в якому будуть присутні різноманітні продукти, в тому числі і хлібобулочні вироби, що сприяють нормалізації роботи організму. Саме за рахунок цього і відбувається схуднення.
Випічка з цільнозернового борошна
На відміну від борошна вищого сорту, у цільнозерновому (за рахунок того, що перемелюється в дрібний порошок все зерно, а не тільки його серцевина) міститься клітковина, рослинний білок, вітаміни і мікроелементи. При цьому калорій в такому борошні набагато менше, та й шкідливих «швидких» вуглеводів майже немає. Саме те, для здорового харчування.
Мультизернові вироби
До складу даного виду хлібних виробів входять три і більше сортів цільнозернового борошна. Це може бути жито, пшениця, овес та інші сорти злаків. Нерідко виробники додають подрібнене гарбузове насіння, сушену моркву, крупку.
Популярні зараз
Зеленський зробив заяву про втрати ЗСУ у війні з Росією
Українців, які отримають “1000 грн Зеленського“ за кордоном, змусять повернути гроші
Зеленський готовий запросити Росію на другий Саміт миру
Десятки тисяч українських домогосподарств отримають грошову допомогу від ЄС
Насіннєвий хліб
У його виробництві використовуються висівки, горіхи, насіння льону і чіа, кунжут, насіння соняшнику. Ні пшеничного борошна, ні дріжджів або соди, ні глютену у складі такого хліба немає.
Регулярне вживання насіннєвого хліба дозволяє нормалізувати роботу кишківника, очистити організм від шкідливих накопичень і токсинів, зняти запалення.
З натурального житнього борошна
Гарний хлібець приємного шоколадного відтінку не має ніякого відношення до випічки з житнього борошна. Справжній житній хліб не буде м'яким і пористим, його м'якуш щільний і кислуватий на смак. Але така випічка містить величезну кількість найцінніших для нормалізації обміну речовин мінералів. Паралельно відбувається зниження рівня цукру в крові.
З пророщеного зерна
Виробництво даного виду хліба досить трудомістке. Для початку зерна поміщають в умови підвищеної вологості, де вони починають проростати. Після цього зерна з паростками подрібнюють і за спеціально розробленою рецептурою готують дивно смачний і корисний як для фігури, так і для здоров'я організму в цілому хліб.
Продукт відмінно засвоюється організмом, стаючи джерелом кальцію, заліза, фосфору, фолієвої кислоти, цинку, магнію, амінокислот, вітамінів А і С.
На заквасці
Насамперед готується спеціальна закваска. Вона створюється шляхом природної ферментації борошна. Процес бродіння дозволяє наситити закваску цінними для нормального функціонування шлунково-кишкового тракту пробіотиками. Завдяки тому, що хліб на заквасці володіє низьким глікемічним індексом, його рекомендують вживати в їжу хворим на цукровий діабет, а також тим, хто бореться із зайвою вагою.
Вівсяний хліб без глютену
Хліб з перемелених в борошно зерен вівса – джерело рослинного білка, заліза, клітковини, вітамінів групи В, магнію та інших цінних компонентів. Даний вид борошняних виробів по праву заслужив шану серед прихильників правильного харчування і бажаючих привести свою фігуру в порядок.
Нагадаємо, наближається Великий піст 2020. Це чудова можливість для всіх християн очистити свою душу від скверни, а також оздоровити тіло. Про те, як правильно починати поститися, про основні релігійні вимоги і про календар харчування ми вам детально розповідали.