Звістка про зміну собору Святої Софії, розташованого в Стамбулі, на мечеть, останніми днями стала однією з топових світових тем. Один з архітектурних та історичних символів турецької столиці, а також символ мирного співіснування двох найбільших світових релігій президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вирішив "перепрофілювати".
Історія Софійського собору в Константинополі бере початок з 537 року і налічує вже майже півтори тисячі літ. Це одна з найвеличніших споруд, яка збереглася за стільки століть і вистояла під вітрами політичних катаклізмів. За часів Османської імперії собор був мечеттю. А його християнський "профіль" був відновлений в 1934 році першим президентом Туреччини Мустафою Кемалем Ататюрком, який дав йому статус музею.
Однак останніми роками Софійський Собор не дає спокою президенту Ердогану. Він уже не один раз висловлювався за повернення Софійському собору статусу мечеті. І от нарешті цьогоріч затятий турок, такий, добився свого: Державна Рада Туреччини дала дозвіл перетворити музей Айя-Софія на мечеть, повідомляє cnnturk.
Популярні зараз
Аналітики повідомили, як зміняться ціни на продукти харчування в Україні
У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам
В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання
Ердогана не зупинив той факт, що таке перетворення засудили США, Росія, Франція і Греція. Вони стояли за те, щоб зберегти собору його статус музею. Греція відреагувала на таку ідею особливо категорично, назвавши такий крок "образою як християн, так і міжнародного співтовариства". Крім того, стала на захист музею і всесвітня організація ЮНЕСКО. Там нагадали, що собор Святої Софії входить до всесвітньої спадщини, і має залишатися в статусі музею. Проте Ердоган був категоричний.
"Оскільки ми не здійснюємо богослужіння в інших країнах, то й інші країни не мають права втручатися в наші богослужіння. Висунуті по темі собору Святої Софії звинувачення є прямим нападом на наші суверенні права", - заявив Ердоган.
Усе це, звісно, можна було би трактувати як тривіальний релігійний конфлікт. Однак цей конфлікт може лише поглибити розкол між мусульманським світом і християнським. На жаль, тріщина між двома релігійними світами є, і вона, попри розвиток цивілізації, поглиблюється.
А Туреччина була і все ще залишається однією з небагатьох держав, які сповідують іслам, однак рухаються за європейським вектором. Проте останнім часом той вектор дедалі частіше відхиляється в минуле.
Що має на меті норовливий турецький президент, знає лише він сам. Але це дуже кепський сигнал для усього світу.
А між іншим, іще півтора роки тому, наприкінці 2018, Інтерпол попереджав про нову хвилю ісламського тероризму, яка насувається на світ. Хвала Богу та Аллаху разом узятим, що цього розколу немає в Україні.