За даними Державної служби статистики України, заборгованість громадян України за житлово-комунальні послуги продовжує зростати. Так, за 2018 рік загальний борг населення за комунальні послуги зріс на 70 відсотків і зараз становить уже 55,6 млрд гривень. Причому накопичення заборгованості триває. І, схоже, Кабмін готується вирішити проблему найбільш неефективним способом - списати українцям багатомільярдні борги за комунальні послуги.
Зростання заборгованості в енергетиці офіційно підтвердила керівник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Оксана Кривенко:
- Сумарна вартість спожитої електричної енергії споживачами в 2018 році склала 195,081 млрд грн, заборгованість споживачів на початок 2018 року - 28,942 млрд грн, на кінець року - 33,611 млрд грн, приріст заборгованості за рік склав 16%, або 4,67 млрд грн.
І електроенергетика - це тільки один із секторів економіки країни, за яким накопичується борг.
- Борги населення в загальному обсязі заборгованості за електроенергію складають лише близько 5 млрд грн, а решта 28 млрд грн - це борги підприємств, бюджетних установ, - прокоментував заяву глави НКРЕКУ голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг Андрій Герус.
За його словами, оплата державного підприємства "Енергоринок" за грудень станом на початок січня склала 89 відсотків.
- Це безпрецедентно низький рівень, такого не було з кінця 90-х років, - сказав Герус. - За моїми оцінками, сумарно всі борги населення і підприємств по газу, електроенергії, опаленню, воді, досягають вже 100 млрд грн. Це катастрофа, і масштаб катастрофи тільки зростає. Швидше за все, ми вже пройшли точку неповернення, коли ці борги не погашаються, і єдиний спосіб вирішити проблему - це їх списати і закрити бюджетом. Слід нагадати, що Кабінет міністрів ще навесні 2017 року схвалив проект закону про погашення 30 млрд гривень боргів за електроенергію. Частково за рахунок державного бюджету, а частково - спеціальної надбавки всім споживачам до тарифу на електроенергію. Тобто, за версією уряду, той, хто сам справно платить, буде змушений заплатити ще і за тих, хто не платить.
Нагадаємо, в Україні вже є судова практика, коли люди позбавляються квартири через борги за комунальні послуги.
Раніше повідомлялося, що Верховний суд України виніс рішення про неможливість виселення з іпотечного житла за позовом неволодіючого власника.