Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла, чим шкідливі традиційні бутерброди, та чим їх можна замінити.
Вона наголосила, що хліб з маслом і ковбасою є звичним для багатьох українців сніданком та перекусом, але користі така їжа не приносить.
Так, білий хліб містить багато солі. На 100 грам хліба приходиться приблизно п’ята частина денної норми солі. Втім, в залежності від приготування хліба, ця цифра може відрізнятися і бути навіть значно вищою.
Вживання великої кількості солі збільшує ризикрозвитку серцево-судинних хвороб, що переважно пов’язаних з високим артеріальним тиском або серцевою недостатністю.
Крім того, хліб має високий глікемічний індекс, а значить стрімко піднімає рівень цукру в крові. Після вживання такої їжі через дію інсуліну рівень цукру швидко впаде, і знову з'явиться почуття голоду.
В ковбасі також міститься багато солі - на 100 грам салямі припадає половина денної норми солі.
Також ковбаса являє собою процесоване м’ясо - тобто глибоко перероблений продукт, що містить домішки у вигляді нітриту і бензпірену. Нітрити додають до ковбасних виробів, аби вони мали рожевий колір. Бензпірен потрапляє в ковбасу при копченні, і надає їй характерний аромат і канцерогенні властивості.
При регулярному надмірному споживанні такого м'яса збільшується ймовірність раку прямої кишки та підшлункової.
Що ж стосується масла, воно не є шкідливим, якщо йдеться про справжнє вершкове масло, а не спред чи маргарин. У маслі є вітаміни А, D, K і жирні кислоти із коротким ланцюгом, які швидко включаються в метаболізм, а не відкладаються у вигляді зайвої ваги. Але вживати масло слід також дуже помірно.
Замість звичних канапок Супрун радить частіше обирати здоровіші варіанти:
- Висівковий хліб замість білого. Такий хліб містить більше вітамінів, в ньому є є клітковина, і він має менший глікемічний індекс. Можна також обирати житній хліб - в ньому багато магнію, заліза, кальцію та вітамінів групи В.
- Печене м’ясо, печінковий паштет, форшмак або хумус замість ковбаси. Ці продукти є якісними та безпечними джерелами білка, заліза та цинку.
- Паштети з додаванням овочів, яблук, зелені, коренеплодів і грибів. Такі паштети міститимуть більше клітковини та вітамінів, і менше жиру.
- "Намазки" з кисломолочного сиру та зелені, фети і солодкого перецю, з баклажанів чи грибів, гарбуза та сала.
- Скибочка сала замість ковбаси з чорним хлібом та гірчицею. Все ці варіанти значно корисніші і дешевші за ковбасу, та підійдуть для всієї родини.
Нагадаємо, раніше Супрун вже розповідала про користь сала.