Супрун порадила оптимальну дієту для вагітних

Автор: Лобанова Єлизавета

Виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook порадила, як правильно харчуватися вагітним жінкам.

Супрун порадила оптимальну дієту для вагітних  - today.ua
Фото:WowDiets

"При виборі їжі в цей період характерна поява "дивацтв" — коли раптом хочеться солоного, кислого, солодкого. У вагітних жінок через гормональні зміни змінюється і поріг чутливості до солоного, солодкого та гіркого. В цьому є певний сенс, адже потреби в іонах зростають, а гірка їжа потенційно є небезпечною", - зазначила Супрун.

По-перше, вона радить уникати вагітним надлишку солоної їжі та краще не їсти солодощів, аби не набирати вагу.

При токсикозі легкого ступеня допоможе дроблене харчування: кожні 2-3 години, невеликими порціями, злегка підігріта їжа, бажано у протертому вигляді.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

На більш пізніх етапах вагітності — 2 і 3 триместрах, варто поставитися до харчування суворіше. Що більшим стає плід, то вище навантаження на шлунково-кишковий тракт. Тому можуть виникати такі неприємні явища, як печія і закрепи.

Фрукти та овочі обов'язкові під час усіх прийомів їжі та перекусів. Супрун радить їх їсти свіжими, термічно не обробленими.

Вагітним корисно вживати цільні злаки із низьким вмістом солі та цукру. Також під час кожного прийому їжі корисно пити молоко у кількості понад 500 мл на добу. Сир і йогурт можуть бути правильним вибором для перекусу. Доцільно віддавати перевагу молочним продуктам із низьким вмістом жиру, але не знежирені.

М'ясні продукти (ковбаси, сосиски, паштети тощо) у раціоні вагітних варто обмежити, а от рибу, яйця та горіхи вживати дуже корисно.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Також Уляна Супрун застерегла вагітних, що пити багато вітамінів небезпечно. Виняток - фолієва кислота, яка зменшує ризик розвитку дефекту нервової трубки дитини. Розпочати прийом фолієвої кислоти необхідно ще до вагітності — за 2-3 місяці, і приймати до 12 тижня. Також необхідно слідкувати за рівнем вітаміну D, який зменшує ризик передчасних пологів, а також знижує ризики появи високого тиску та народження дитини з низькою вагою.

Раніше Ульяна Супрун розповіла, кому з українців доведеться платити за медпослуги у 2019 році.

Головне