Кількість отримувачів субсидії за рік скоротилася майже в 1,5 рази у порівнянні з 2017 роком. Якщо на початку 2018 року субсидії отримували 6,537 млн домогосподарств, то до кінця року одержувачів стало набагато менше – всього 4,516 млн домогосподарств. Про це повідомили у Держстатистики.
При цьому, сума держдопомоги зменшилася на 200 гривень. Експерти в сфері ЖКГ пов'язують такі зміни з підвищенням доходів населення і змінами у методиці розрахунку.
По-перше, через те, що за рік збільшилися соцстандарти (на 8%), а також підвищилися зарплати, ті, хто отримував невеликі субсидії, близько 100 грн на місяць, їх позбулися. По-друге, соцслужби стали ретельніше перевіряти декларації претендентів і багатьом за підсумками розгляду було відмовлено.
За даними Держстатистики, у 2018 році тих, хто звернувся за держдопомогою, виявилося на 8,9% менше, ніж у 2017 року, а ось тих, кому її не призначили, стало більше на 25,8%.
Фахівці з ЖКГ кажуть, що багато хто залишився без субсидій через пенсійну реформу і зростання соцстандартів.
"Враховуються доходи за попередні півроку, а вони збільшилися через пенсреформу, коли в жовтні 2017 року в багатьох стали більше пенсії. Також безробітним 2018 року почали рахувати умовні доходи в 3 прожмінімуми для працездатних (5286 грн), в результаті субсидії багато хто втратив", – роз'яснив старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький.
Прогнозується, що у цьому році субсидії стануть ще меншими через нове зниження норм споживання: з травня субсидіюватимуть не 4,5 куб. м газу на опалення, а 4 куб. м і не 2,4 куб. м холодної води на людину, а 2 куб. м.
Як повідомлялося, ДФС виявлятиме неофіційно працевлаштованих осіб, а потім передаватиме цю інформацію у Мінсоцполітики. Якщо людина офіційно є безробітною, то субсидію вона отримує незаконно. Крім того, ті українці, які працюють за кордоном, в Україні вважаються безробітними.
Today.ua повідомляв, що з 1 січня 2019 року в Україні розпочався перший етап монетизації субсидій. На цьому етапі нововведення випробують на собі приблизно сто тисяч українських сімей. Петро Порошенко анонсував, що середній розмір виплат становитиме 1500 гривень.