Здавна 13 березня в народному календарі відводиться святу Василя Капельника. Назва пішла від дзвінкої весняної капелі, танення снігів, відлиги. Також цей день називали Плач зими, Васильєв день, Василь теплий, Капітель, Каплюжник, Овеча задишка. Християнська церква в цей день вшановує пам'ять святого Василя, сповідника з країни Декаполитської.
День пам'яті преподобного Василя Декаполита
Про життя і діяння святого відомо мало. Жив преподобний Василь в 7-8 століттях нашої ери. Монашествовав, сповідував людей і доносив до них слово Боже. За це його заарештували і посадили до в'язниці. Але незабаром правитель землі Декаполитської Лев Исаврянин помер, а його в'язні опинилися на волі. Василь продовжив поклонятися святим іконам аж до самої своєї смерті в 750 році.
День Василя: традиції
Вранці 13 березня наші предки заносили в будинок свіжі ялинові або соснові гілки. Аромат хвої очищає повітря в приміщенні від зими і зміцнює здоров'я, говорили в давнину.
З хвої готували відвари, які давали пити хворим людям, а також дітям та людям похилого віку.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
На Василя Капельника заготовляли бруньки хвойних дерев, з яких потім весь рік готували цілюще зілля.
Дівчата на виданні у Василів день пекли калачі і пригощали ними рідних та друзів. Говорили, що скуштувати калач треба на голодний шлунок, щоб весь рік у всьому супроводжувала удача.
Заміжні дами намагалися в цей день бути особливо ласкавими зі своїми чоловіками, щоб вони були вірними і не задивлялися на інших жінок.
Дітей, що хворіли водянкою, лікували за допомогою домашніх овець. Звідси і друга назва свята – Овеча задишка. Малюка закутували в овечий кожух, заносили в центр отари і проганяли тварин. Вважалося, що, тікаючи, вівці несли хворобу з собою.
Народні прикмети на 13 березня
Дощ обіцяв тепле літо.
Краї снігових заметів пологі, значить, весна буде привітною і теплою. Якщо ж круті, то до літа чекали холодів.
Довгі бурульки до хорошого врожаю льону і затяжної весни.
Круги навколо сонця до рясних врожаїв.
Нагадаємо, триває Великий піст 2020. Як правильно себе вести в цей період, що можна і що не можна робити, а також чим харчуватися, ми вже докладно розповідали.