У лютому-березні 2018 року банківський регулятор ухвалив рішення про невідповідність деяких керівників ПАТ "ТАСКОМБАНК" вимогам законодавства України. Підставою для прийняття таких рішень є неналежне виконання керівниками фінансових установ своїх службових обов’язків, що призвело до здійснення цим банком ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу.
Також ними неналежно виконувався обов’язок здійснювати управління ризиками. Більше того, банк був зобов’язаний відмовитися від обслуговування клієнтів у випадках, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу, але не зробив цього.
Головна підстава для встановлення регулятором такого факту полягає у виявленні факту зняття за період з лютого по жовтень 2017 року 23 юридичними особами-клієнтами банку у готівковій формі коштів зі своїх поточних рахунків у розмірі близько 3,9 млрд. грн. на закупівлю вторинної сировини. Це майже 80% усієї виданої банком за цей період готівки з рахунків юридичних осіб.
Водночас банк встановив вищезгаданим клієнтам значно менші тарифи на видачу готівкових коштів з їх поточних рахунків, ніж передбачені відповідним тарифним пакетом банку.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Частина клієнтів з 23 юридичних осіб була зареєстрована майже одночасно (зокрема вісім клієнтів зареєстровано – 12.05.2016, двоє – 24.06.2016, п’ять - у серпні-вересні 2016 року);
20 клієнтів на дату державної реєстрації мали незначний розмір статутного капіталу (від 100,00 до 4 000,00 грн.);
рахунки в банку відкрито клієнтам у лютому-травні 2017 року;
частина клієнтів на дату державної реєстрації мала спільних засновників/кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) та/або директорів. До того ж перед відкриттям рахунків у банку в клієнтів змінився склад засновників;
клієнти мали спільних довірених осіб, а частина з них – спільну адресу реєстрації місцезнаходження.
Більшість готівкових коштів, які нібито потім клієнти банку платили контрагентам-фізичним особам (переважна більшість яких має реєстрацію в АРК, окремі з них фігурували в кримінальних провадженнях, до того ж серед них є одна відома співачка) за вторсировину, отримувало шість фізичних осіб!
Вищезгадані контрагенти нібито зібрали 612 тисяч тонн (!) вторсировини. Для перевезення такого величезного обсягу потрібно було скористатися послугами 284 КамАЗів за один день діяльності, проте будь-які дані про оплату таких перевезень відсутні.
До того ж банк надав НБУ недостовірну інформацію:
копії довідок органів Державної фіскальної служби України про відсутність у клієнтів заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами Державної фіскальної служби України. Ці документи, за інформацією органів Державної фіскальної служби України, вказаним вище клієнтам банку не надавалися;
документи щодо здійснення деякими клієнтами банку чи їх керівниками фінансових операцій зі сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Однак документи з відповідними реквізитами відсутні, а деякі керівники вказаних вище компаній взагалі не мають відкритих рахунків у банку або у них відсутні платіжні картки, номери яких зазначені у відповідних документах;
копію договору із заводом-переробником на поставку вторинної сировини, наявність якого не підтверджується цим заводом.
Банк вносив інформацію про вищезазначені фінансові операції до реєстру фінансових операцій за ознаками обов’язкового фінансового моніторингу та надавав її до спеціально уповноваженого органу, проте у банку були відсутні підозри щодо відмивання коштів, клієнтам були встановлені пільгові тарифи для обслуговування і банк не відмовляв у проведенні таких фінансових операцій.
Ще відповідно до листів, підписаних керівниками ПАТ "ТАСКОМБАНК", банком не встановлена відсутність економічної доцільності (сенсу) фінансових операцій своїх клієнтів, також у банку відсутні підозри в частині використання клієнтами послуг для легалізації кримінальних доходів та відсутня інформація щодо інших протиправних дій.
Нагадаємо, у Києві чоловік замінував банк, якому виявився винен.