Ігор Шайхет: інкасація як послуга спеціалізованих приватних компаній – європейський вектор

Автор: Олексій Скубій

Світовий ринок інкасаторських послуг (CIT) являє собою галузь, пов'язану з перевезенням, зберіганням і перерахуванням коштів на поточний рахунок клієнтів. Вона відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки фінансових операцій та захисті готівки від шахрайства. Якщо говорити про цей сегмент у глобальному масштабі, то інкасаторські послуги в усьому світі мають низький рівень консолідації, оскільки п'ять найбільших приватних охоронних компаній контролюють лише близько 60% даного сегменту.

Ігор Шайхет: інкасація як послуга спеціалізованих приватних компаній – європейський вектор - today.ua

За словами власника приватної інкасаторської компанії «СІТ-СЕК'ЮРИТІ» Шайхета Ігоря Олеговича, 40%, що залишилися, припадають на регіональні, незалежні організації, які в кожній країні розвиваються і функціонують по-своєму. Усіх їх поєднує актуальність значного світового обігу коштів, який минулого року становив понад $7,6 трлн. Такий великий обсяг готівки вимагає систематизованого зберігання, безпечного транспортування та перерахування. Саме цей перелік послуг і надають інкасаторські служби, які існують як структурні підрозділи банків, так і самостійні приватні компанії. Ігор Шайхет переконаний, що інкасаторські служби не повинні входити до складу банківських установ, як це часто відбувається в Україні. Він вважає, що функції інкасації, а також супутніх операцій, пов'язаних із цією діяльністю, які виконують банки, мають бути розділені. Наша країна, на думку фахівця, у вирішенні цього питання дуже відстає від прогресивного досвіду європейських держав.

Шайхет Ігор: європейський досвід розвитку інкасаторських компаній

Однією із найстаріших інкасаторських компаній у світі є американська Brink's, заснована ще 1859 року. Brink's займає вражаючу частку ринку, що становить близько 20%. За інформацією Ігоря Шайхета, компанія активно діє як на території Сполучених Штатів, так і в Європі, а також в інших країнах світу – охоплює лише близько 150 держав. Другим найбільшим світовим лідером у цій сфері є британська компанія G4S, яка утримує близько 15% ринку та діє у 125 країнах світу. Замикає трійку лідерів шведська Loomis, яка має частку ринку 12%. Однак відмінною особливістю Loomis є її фокус виключно на перевезення готівки.

Слід зазначити, що у Європі робота інкасаторських компаній, зазвичай, піддається регулюванню та контролю національними незалежними професійними асоціаціями.

Популярні зараз

У Міноборони назвали топ-7 найбільш затребуваних вакансій у ЗСУ

У ТЦК повідомили, за що українцям може загрожувати до 8 років ув'язнення

Українці можуть отримати одноразову грошову допомогу від роботодавця: названо умови

Українські солдати збивають дрони з югославських зенітних гармат Zastava

Ключові ініціативи інкасації у Великій Британії – Ігор Шайхет

На думку фахівця, Великобританія є прикладом цікавого досвіду розвитку приватної інкасаторської служби. У країні діє близько 15 приватних охоронних структур, що надають послуги з перевезення цінностей, включаючи CIT (Cash-in-Transit). Всі ці компанії діють відповідно до Закону про роботу приватної охоронної індустрії, прийнятого в 2001 році.

Ігор Шайхет: інкасація як послуга спеціалізованих приватних компаній – європейський вектор

- Для забезпечення контролю за дотриманням закону та безпекою у цій галузі у 2003 році був створений неурядовий самоврядний регулятор, відомий як Security Industry Authority (SIA). Однією з його функцій є видача ліцензій та дозволів компаніям, які займаються інкасаторською діяльністю. Він також сертифікує спецобладнання, транспортні засоби та засоби захисту, – розповідає керівник інкасаторської компанії «СІТ-СЕК'ЮРИТІ».

Шайхет Ігор: як контроль Центробанку Угорщини стимулював розвиток приватної інкасації

Шайхет Ігор вважає, що Угорський національний банк (УНБ) є яскравим прикладом того, як регулятор зумів ефективно перекласти свої функції на комерційні банки та приватні інкасаторські компанії. При цьому залишився головним контролером їхньої діяльності.

Ще 1998 року одним із стимулів для обробки готівки комерційними організаціями в Угорщині стало запровадження комісійних зборів, які Центробанк почав стягувати з кожної операції, пов'язаної з банкнотами та монетами. Відповідно, це збільшило витрати на їхнє транспортування. У результаті комерційні банки та інкасаторські компанії почали активно розробляти власні технології для обробки готівки. Поступово посилення вимог УВНБ до логістики та звірки робило участь Центробанку в обробці малих сум готівки менш доцільною.

Для більш ефективних логістичних процесів та зменшення кількості операцій за своєю участю Угорський Центробанк намагається стимулювати використання АТМ (Cash-in Cash-out), – пояснює Шайхет Ігор Олегович. - Комерційні банки та інкасаторські компанії воліють їх використовувати для депонування та зняття готівки.

Ще одним вдалим ходом з боку УНБ став поштовх до впровадження у комерційних структурах високотехнологічного обладнання для перевірки банкнот. Для цього було запроваджено механізми штрафів за транспортування фальшивих чи зіпсованих номіналів національної валюти. Щоб їх уникнути, приватні банки та інкасаторські компанії воліли ретельно перевіряти готівку перед її перерахуванням до Центробанку.

– Що ми бачимо? В результаті заходів, здійснених УНБ, комерційні організації ще на початку 2000-х років вклали значні кошти в надійні технології транспортування, зберігання та сортування готівки. Використовуючи грамотний підхід, головний банк країни переклав значну частину своїх функцій на приватні структури. При цьому залишив свій контроль за ними та позбувся маси завдань, які раніше йому заважали займатися основними фінансовими операціями, - наголошує Ігор Шайхет.

Шайхет Ігор: інкасаторська служба України має йти шляхом європейських країн

Ігор Шайхет: інкасація як послуга спеціалізованих приватних компаній – європейський вектор

В Україні досвід європейських країн щодо передачі на аутсорсинг інкасаторських послуг приватній небанківській структурі впроваджується дуже повільно. Так, Правління Національного банку України своїми Постановами лише у 2015 та 2019 роках надало можливість займатися інкасацією, а також обробкою та зберіганням готівки юрособам, які мають відповідні ліцензії. Але замість стимулювати приватних українських та іноземних інвесторів вкладати капітал у розвиток цих послуг, у нашій країні їх максимально розвивають всередині державних банків, що докорінно суперечить європейській та світовій практиці.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

- Помилковий підхід до інкасації з боку приватних компаній у нашій країні полягає в тому, що банки в таких, як ми, бачать своїх прямих конкурентів, а це далеко не так. Насправді конкурентами між собою є самі банки, коли одне одному чи клієнтам надають послуги інкасації. Найчастіше це закінчується втратою клієнта та вдалих локацій ПТКС-АТМ. Банк банку – конкурент, СІТ банку – партнер. Ми прагнемо якісно надавати послуги безпечного транспортування, зберігання та перерахування готівки, використовуючи передові методи та технології. Інші фінансові операції нас зовсім не цікавлять. Саме за допомогою таких приватних компаній, як наша, банки можуть повернути ситуацію у свій бік – передати інкасацію на аутсорсинг, зосередившись на своїх основних завданнях. Хочу наголосити, що «СІТ-СЕК'ЮРИТІ» - це перша небанківська приватна компанія в Україні, яка взялася надавати інкасаторські послуги. Сьогодні ми можемо пишатися тим, що за 7 років на цьому ринку напрацювали величезний досвід та обслуговуємо більше 3 тисяч точок по всіх регіонах України,- підбиває підсумок Шайхет Ігор Олегович.

Раніше ми писали як зміняться тарифи, субсидії та пенсії з 1 грудня