13 грудня християни східного обряду відзначають День пам'яті апостола Андрія Первозванного. Апостол Андрій, брат Симона (Петра), — один із тих, хто раніше за інших учнів пішов за Христом, тому і був названий Первозванним.
Іменини 13 грудня відзначають:
- Андрій
- Іван
- Аркадій
В Україні Андрія Первозванного вважають покровителем моряків. Традиційно, перш ніж вийти в море, віруючі молилися апостолу, просячи захистити їх від усіх бід і нещасть в дорозі.
Сімейні люди на Андрія ходили в гості до кумів і батьків. А ще готували різні цілющі зілля, в основному від застуди.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Заборони цього свята стосуються в основному домашньої роботи. Вважалося, що на Андрія не можна шити, в'язати, займатися прибиранням і пранням, готувати.
Має свято і свої прикмети. Так, морозна та ясна погода обіцяє влітку багатий урожай. А якщо у цей день піде сніг, то він не розтане до кінця зими.
Дівчата з нетерпінням чекали ночі напередодні свята апостола Андрія Первозванного, 13 грудня, щоб влаштувати ворожіння.
Наприклад, був такий спосіб дізнатися свою долю. Лягаючи спати, ставили під ліжко миску з водою і клали зверху дощечку чи паличку. При цьому промовляли такі слова: "Як я буду спати, нехай по тiм мостi вороний кiнь скаче та буйною гривою пряде, а мiй князь, що до вiнця мене вiзьме, перед яснi мої очi стане". Потім дівчина намагалася скоріше заснути, щоб побачити у сні свого "князя".
А ще на Андрія дівчина зав'язувала очі і йшла до огорожі у дворі. Взявшись за один з колів тину, знімала пов'язку і уважно його розглядала: рівна жердина — значить, парубок буде струнким і красивим, крива — виявиться п'яницею, товста — засватається багач. Ну а щоб дізнатися ім'я судженого, дівчата виходили за ворота і у першого зустрічного чоловіка запитували, як його звуть.
Нагадаємо, 13 грудня вживання жирних і смажених страв потрібно скоротити до мінімуму.