“Зупинятися не зобов’язані“: у яких випадках водії повинні виконувати вимоги службовців Нацгвардії

Автор: Лобанова Єлизавета

З 1 серпня військовослужбовці Національної гвардії України почали патрулювати вулиці українських міст, виконуючи завдання з охорони громадського порядку у складі самостійних піших патрулів. Раніше вони несли службу спільно зі співробітниками поліції, але тепер усі завдання з охорони громадського порядку (перевірка документів особи; опитування особи; поверхневий огляд; тощо) вони виконуватимуть самостійно.

“Зупинятися не зобов’язані“: у яких випадках водії повинні виконувати вимоги службовців Нацгвардії  - today.ua

Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 13 закону України "Про Національну гвардію України" військовослужбовці Нацгвардії, крім усього, мають право зупиняти транспортні засоби. Але справа у тому, що Правила дорожнього руху України (ПДР) зобов’язують водія зупинитись лише на вимогу поліцейського, працівника пункту габаритно-вагового контролю, та на ділянках доріг у межах прикордонної смуги та контрольованого прикордонного району, – уповноваженої особи Держприкордонслужби.

Чітко прописаний в Правилах дорожнього руху і регламент зупинки транспортних засобів.

Вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою:

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

  • а) сигнального диска з червоним сигналом чи світлоповертачем або руки, що вказує на відповідний транспортний засіб та подальше місце його зупинки;
  • б) увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу;
  • в) гучномовного пристрою;
  • г) спеціального табло, на якому зазначається вимога про зупинку транспортного засобу.

Зважаючи на те, що нацгвардійці не є поліцейськими чи працівниками пунктів габаритно-вагового контролю та уповноваженими особами Держприкордонслужби), навіть якщо вони залучені до завдань з охорони громадського порядку, водії на їх вимогу зупинятись не зобов’язані.

За невиконання водіями вимог про зупинку з боку службовців Нацгвардії не може бути накладений штраф, бо Стаття 122-2 КУпАП "Невиконання водіями вимог про зупинку", яка регламентує такі штрафи, сформульована наступним чином:

Невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі дев’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.

Якщо військовослужбовці все ж намагатимуться зупиняти водіїв, останнім потрібно не лише посилатися на Правила дорожнього руху (які затверджені не Законом, а постановою Кабміну), а на ст. 19 Конституції України – найважливішого закону держави:

Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Раніше Today.ua повідомляв, що військові Нацгвардії будуть п’ять днів на тиждень по 6 годин охороняти громадський порядок, а всього в такому форматі залучать близько 2 тисяч патрульних, 100 автомобілів та 100 службових собак.

Головне