В Україні тільки за травень борг по зарплатах зріс на 6,2% (до 2,6 млрд грн). Серед основних причин затримки виплат – корупція і неготовність до ринкової конкуренції. Про це розповів директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.
За його словами, після того, як підприємство оголошує себе банкрутом, отримати виплату вкрай важко. Серед неплатників зарплат лідирують державні підприємства. Одним із лідерів невиплат в Києві є завод "Арсенал".
"З одного боку, це пов'язано з різними видами "відкатів" і корупцією за цим підприємствам. З іншого боку – є і об'єктивні причини. Коли підприємства не готові до ринкових умов. Вони звикли до державних замовлень і відсутності жорсткої конкуренції", – пояснив Несходовский.
За даними Держстату, за квітень сума боргу підприємств перед працівниками зросла на 6,2% і досягла 2,615 млрд грн.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Ще однією причиною затримки зарплат, за словами експерта, стало ведення бойових дій на сході України. Це насамперед стосується підприємств в Луганській і Донецькій областях.
За словами Несходовського, в більшості випадків затримана зарплата рано чи пізно виплачується. Він нагадав, що за невиплату керівникам загрожує відповідальність, аж до кримінальної.
Однак, в деяких випадках існує ймовірність, що з працівниками не розрахуються. Це стосується підприємств, які оголосили себе банкрутами.
"Якщо підприємство оголошує себе банкрутом, то шанси отримати свої гроші дуже маленькі. Іноді навіть продаж майна підприємства не дозволяє повністю покрити ту заборгованість, яка існує перед працівниками", – попередив економіст.
Нагадуємо, Кабмін встановив щомісячну надбавку бюджетникам на Донбасі за роботу з особливими умовами праці у розмірі 50 відсотків посадового окладу.
Раніше повідомлялося, що розмір середньої номінальної заробітної плати в Україні побив рекорд, досягнувши у березні 2019 року позначки 10 269 грн.