Карпатські ліси, які є гордістю України, зазнають масштабної вирубки, що загрожує екологічною катастрофою. Активісти та екологи заявляють, що "чорні лісоруби", прикриваючись документами на вирубку сухостою, знищують здорові дерева. Вони себе виправдовують тим, що карпатські смереки знищує глобальне потепління, тому лісах необхідна санітарна вирубка.
"Не знаю, кому вигідно поширювати інформацію про те, що в наших Карпатах йдуть масові вирубки, це неправда", – заперечує Степан Папарига, лісничий Говерлянського лісництва в Рахівському районі Закарпаття.
Загальна площа українського лісу становить майже 10 млн гектарів, з яких карпатський ліс займає 2,2 млн га.
За словами лісничого, через малосніжну зиму і невелику кількість опадів на початку весни, карпатський ліс почав всихати. Для шкідників сухі дерева - це легка здобич. Там вони прекрасно себе почувають, активно розмножуються і "точать" деревину карпатських ялинок. Санітарні вирубки показано тим деревам, які і так з часом загинуть. Здорові саджанці, за словами лісничого, вони не чіпають.
Однак, екозахисники запевняють, що з санітарною вирубкою лісу не так все просто. Лісова галузь в Україні досить корумпована, тому законних документів на вирубку мало хто має, що говорить про наявність певних домовленостей. Під приводом "всихання лісу" знищуються гектари дерев, які розпродаються у тому числі і за кордон. Зупинити цей процес вкрай складно, тим більше, що закон про вирубку лісу, підписаний Зеленським, дозволяє рубати дерева у випадках пошкодження їх шкідниками, після буреломів у високогірних (вище 1100 метрів) лісах. На це і посилаються лісничі і власники сільхозгосподарств. Ще й глобальне потепління тільки на руку таким підприємцям.
"Все начебто законно: поїхали, зрубали, поставили клеймо на пні і чіп на колоду, деревину продали (частина – офіційно, решта – нелегально), гроші отримали. От і все. А гроші в лісі "крутяться" великі. Так, за кубометр дуба – від 7 тисяч просять, за кубометр їли – від 3 тисяч грн. Все залежить від якості деревини, на що вона піде – дрова чи меблі. Уявіть: щорічно в Україні вирубують 40-50 тисяч гектарів лісу. А лише один гектар Карпат дає, за приблизними підрахунками, 400 кубометрів деревини. Виходить, що з гектара лісу можна отримати мільйон гривень", – розповів активіст, який працював в одному з лісгоспів, а тепер займається захистом лісів.
Раніше повідомлялося, як вплинув на екологію карантин у всьому світі, і який прогноз дають екологи на найближче майбутнє.