В Україні активізувалися рейдери: що варто знати і як вберегтись

Автор: Міхєєнко Наталія

Останнім часом Україна захлеснула хвиля рейдерських захоплень. Виною тому українське законодавство. Верховна Рада спростила систему реєстрації майнових прав.

В Україні активізувалися рейдери: що варто знати і як вберегтись  - today.ua

Реєстратори отримали безмежні можливості. Нечисті на руку користуються тим, що у них є вільний доступ до Держреєстру. Моніторять ситуацію і знають всі вразливі місця багатьох фермерів. Шахраї вдало користуватися такою інформацією: приїжджають, намагаються шантажувати, захоплюють поля.

В Україні активізувалися рейдери: що варто знати і як вберегтись

Київський районний суд Харкова обрав запобіжний захід фігурантам одного з найгучніших рейдерських захоплень в Україні.

Популярні зараз

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

Нагадаємо, чотири доби в Харківській області в селі Занки була справжня сутичка за врожай. Все відбувалося, як у бойовику. Кілька десятків озброєних молодиків в балаклавах увірвались на територію фермерського господарства "Ситного" і відкрили вогонь по людям, які намагалися відстояти елеватор. Багато поранених. Зловмисники стріляли з травматичного пістолета гумовими кулями. У директора ферми Олександра Строгого лікарі дістали металеву кульку з коліна. Крім того, вся спина Олександра була в слідах від гумових куль.

https://youtu.be/TYk7C9lXFY8

За даними правоохоронців, організатором рейдерського захоплення виявився колишній керівник "Східного корпусу" Олег Ширяев. По даними заступника голови Національної поліції В'ячеслава Аброськіна, в даний час вже затримано 53 людини. Крім того, в Нацполіціі заявили про затримання колишнього командира роти "Східного корпусу" Олега Ширяєва.

- Чомусь ці люди вирішили, що знаходяться в Африці і все можуть: роз'їжджати зі зброєю, стріляти в людей, захоплювати підприємства, - говорить В'ячеслав Аброськін. - Але вони помилилися: Україна - не Африка!

Власник ферми Олександр Строгий зізнався, що постійно отримує погрози від рейдерів.

- Рейдерство у нас в країні процвітає. Законодавча база дає злочинцям можливості, якими вони успішно користуються. Більш того, рейдерство "кришують" на вищому рівні... Тому підприємці беззахисні, - каже Олександр Строгий. - 25 років підприємство було зареєстровано на мене. Але за допомогою "чорних" реєстраторів документи переоформили. Після цього озброєні люди захопили і поля, і елеватор.

За словами радника глави Міністерства внутрішніх справ України Михайла Апостола, у Харківській області сталося не рейдерство, а бандитське захоплення.

- Не думаю, що загарбники ферми збиралися працювати на цій землі і вирощувати врожай, - каже Михайло Апостол. - Швидше за все, їх мета була зірвати великий куш і виїхати. Саме тому і була така величезна кількість техніки біля елеватора. Адже, згідно із законом, за три дні неможливо і один раз переоформити підприємство на когось іншого. А тут двічі передавали ферму з рук в руки. Думаю, що в цій справі добре попрацювали хакери. Зазначу, поліцейські при звільненні елеватора діяли відмінно. Вони могли б застосувати бойову зброю, так як велася стрілянина. Але тоді було б не уникнути жертв.

В Україні активізувалися рейдери: що варто знати і як вберегтись

У рейдерів особливо популярна схема, пов'язана з акціонерними товариствами.

- Головна мета рейдера - це зайти на підприємство і закріпитися, - каже адвокат  Олександр Климчук. - Реальний власник змушений звертатися в суди, правоохоронні органи і доводити, що рішення суду несправедливе. А в цей час рейдер вже розпоряджається всім його майном. Наприклад, продає виробничі потужності або збирає урожай. Чим більше часу шахрай протримається на підприємстві, тим більше прибутку він отримає.

Щоб захиститися від рейдерів, адвокат Олександр Климчук радить:

  • найняти гарну охорону;
  • встановити в офісі камери відеоспостереження;
  • сервери, на які надходить інформація з камер, зберігати поза офісом, щоб потім можна було довести факт рейдерського захоплення в суді;
  • не зберігати в офісі печатки, бухгалтерську і юридичну документацію.

До речі, в реєстрі Міністерства юстиції з'явилася нова послуга "Маячок": якщо хтось заходить до Держреєстру і робить щось з даними про об'єкт, власнику приходить SMS. І він може відразу вжити заходів з порятунку бізнесу.

Як раніше повідомляли Today UA, в Запорізькій області озброєних рейдерів намагалися захопити елеватор.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин: