У Росії визнали захоплених українських моряків військовополоненими

У Росії правозахисний центр «Меморіал» підтримав думку фахівців з міжнародного права про те, що українські військові моряки, захоплені росіянами поблизу Керченської протоки восени 2018 року, є військовополоненими, а інцидент у Керченській протоці є міжнародним військовим конфліктом. Російські правозахисники також відзначають, що міжнародним правом не визнаються законність окупації та анексії Криму. Претензії Росії на встановлення морського кордону по 12-мильній зоні від берегової лінії Криму, в яку зайшли українські військові кораблі в листопаді 2018 року, також вважаються неправомірними. Крім того, російські правозахисники підтвердили, що згідно з даними, які підтверджують і Росія, і Україна, українські кораблі заздалегідь повідомили про свій намір проходу через Керченську протоку.

У Росії визнали захоплених українських моряків військовополоненими - today.ua

«Конвенція ООН по морському праву, яка ратифікована Росією, не дає прибережним державам довільно забороняти мирний прохід через протоки іноземним судам, а російсько-український договір «Про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки» говорить, що «військові кораблі під прапором Російської Федерації або України користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства», — сказали в російському правозахисному центрі «Меморіал».

Тим часом в ООН також підтвердили, що українські моряки, захоплені російськими прикордонниками у  Керченській протоці, є військовополоненими. Таке визначення міститься в оприлюдненій доповіді Управління верховного комісара ООН з прав людини. Згідно з документом, українські військові потрапляють під дію Женевської конвенції і будуть перебувати в статусі військовополонених до тих пір, поки компетентний суд не прийме іншого рішення. Це означає, що на моряків заборонено тиснути, залякувати і відмовляти в наданні їм необхідної медичної допомоги.

Today.ua повідомляв, що в листопаді 2018 року російськими військовими були атаковані і захопили три кораблі військово-морських сил України, які намагалися пройти Керченською протокою в Азовське море. Всі українські військовослужбовці, які перебували на суднах, були арештовані, троє з них поранені. ФСБ звинуватила 24 українських моряків в незаконному перетині держкордону Росії. У СІЗО моряків будуть тримати до 24 квітня 2019 року.

ДЖЕРЕЛОmemohrc.org