Українська влада планує призначати субсидії на оплату комунальних послуг і інші виплати тільки тим, хто дійсно їх потребує. У Верховну Раду як невідкладний подано законопроект про посилення перевірок претендентів на державну допомогу.
Експерти тим часом побоюються, що за формальними ознаками можуть не отримати допомогу ті, хто її насправді потребує, а також, що будуть рости борги за комуналку.
Головна мета законопроекту - надавати держдопомогу тільки тим, кому вона потрібна, а не тим, хто приховує свої доходи і при цьому претендує на державні виплати. Для початку треба створити єдину базу даних (зараз вона є тільки по областям) - інформаційно-аналітичну платформу електронної верифікації (перевірки) і моніторингу (ІАП), а також тричі перевіряти претендентів на держдопомогу: до її призначення (зараз перевіряють тільки рівень доходів, наявність протягом року витрат на суму понад 50 тис. грн, і не торкаються землі, банківських вкладів, перевірки пересування, списків пільговиків), в процесі отримання (зараз не перевіряється) і протягом трьох років після отримання (не перевіряється). Якщо виявиться, що одержувач не повідомив якусь інформацію, яка впливає на призначення або розмір держдопомоги, його змусять повернути державі переплату добровільно або через суд.
Якщо такий закон приймуть, він вступить в силу після опублікування, крім двох статей: 8-ої (про створення ІАП) - вона почне діяти з моменту, коли ІАП почне повноцінно функціонувати, і 10-ої (про повну превентивної верифікації) - стаття запрацює з 1 липня 2021 року.
Нагадаємо, в проекті дербюджету на виплату субсидій наступного року передбачено 47,62 мільярда гривен, в той час як у 2019 році було виділено 55 мільярдів гривень.