У вівторок, 26 лютого, керівник МОЗ Уляна Супрун розповіла на сторінці в "Фейсбуці", скільки білка повинні споживати люди, щоб уберегтися від деградації м'язів.
"М'язи - це білок, чим більше білка, тим більше м'язів. Принаймні, багато хто так думає. Не переживайте - це не черговий міф, але не все так однозначно", - пише в соцмережах Супрун.
Супрун також уточнює, що білок є джерелом амінокислот. Одні - організм виробляє сам, інші - споживаються разом з їжею.
"Для більшості людей достатньо споживати білок в розрахунку 0,6 -1 г/кг маси тіла. Вегетаріанці і вегани мають велику потребу в білкової їжі - до 2 г/кг ваги. Це тому, що білок рослинного походження містить менше незамінних амінокислот. Люди старшого віку також повинні їсти більше білка: 1 - 1,3 г/кг, щоб запобігти деградації м'язів. Одного білка мало, щоб підтримати м'язи - їх слід навантажувати вправами", - повідомляє Уляна Супрун.
Що ж стосується спортсменів, то білок в їх раціоні - не тільки будівельний матеріал для утворення м'язів, а й джерело енергії в умовах нестачі калорій. Їм радять вживати білок в розрахунку 1,3 - 1,8 г/кг маси тіла.
"Якщо ж ви хочете наростити м'язи і робите силові вправи, то споживання білка можна збільшити до 2 г/кг. Вегани-атлети можуть збільшити споживання білкової їжі до 2,5 г/кг ваги. Бодібілдери перед змаганнями можуть збільшити споживання білка до 3 г/кг, але такі норми підходять не всім", - стверджує керівник МОЗ.
Також Супрун радить не захоплюватися білковими або амінокислотними добавками, зокрема набором ВСАА (branched chained amino acids).
"Важливо - не перевищувати денні норми білка, не покладатися виключно на добавки і не пити ВСАА безперервно", - стверджує Уляна.
Раніше Уляна Супрун розповіла про шкоду і користь всього вітаміну C.