Проведення помісного собору УПЦ Київського патріархату, який почесний патріарх Філарет скликав 20 червня, обговорять на найближчому синоді Православної церкви України. У ПЦУ назвали проведення цього заходу незаконним, і не визнають рішення собору про відновлення Київського патріархату.
Учасники зібрання від проводом Філарета вирішили, що Томос про автокефалію, який Вселенський патріарх надав ПЦУ, "ставить ПЦУ в залежність від Константинпольського патріархату".
Також 90-річний Філарет підкреслив, що і надалі вважає себе патріархом київським і все майно, храми і всі гроші УПЦ КП, які перейшли в ПЦУ, повинні належати йому.
За словами доктора історичних наук, історика церкви Арсена Зінченка, у цій ситуації є два рішення.
Перший варіант: "Відправити Філарета на відпочинок за дії, несумісні з церковною етикою, з Статутом церкви, за нехтування величезним надбанням українського народу – Томосом, про який він зневажливо відгукувався".
Другий варіант – більш м'який: "Просто засудити його дії, вказати на їх неприйнятність, без яких-небудь рішень. Це свого роду сімейний підхід", – зауважив історик.
Що стосується реакції Вселенського патріархату, то Зінченко переконаний: Константинополь не буде реагувати на "собор" 20 червня, оскільки "вже висловився щодо Філарета".
Нагадуємо, раніше Вселенський патріарх Варфоломій підтримав розвиток Православної церкви під проводом митрополита Епіфанія, і не погодився з позицією Філарета щодо відновлення Київського патріархату.
Як повідомлялося, 20 червня почесний патріарх Філарет скликав помісний собор, після завершення якого оприлюднив постанову про відновлення Київського патріархату. У документі Філарета скасовується положення Об'єднавчого собору ПЦУ, який пройшов 15 грудня 2018 року.