В рамках масштабної реформи в сфері пенсійного забезпечення в Україні зміниться принцип надання державної допомоги соціально незахищеним верствам населення. В першу чергу планується відмовитися від так званих "статусних" або "спеціальних" пенсій. Про це розповіла експерт з питань пенсій, член Громадської ради при Мінсоцполітики Галина Третьякова.
"Процес відмови від пенсій за "статусом" почався ще в 2017 році. Тоді скасували більшу частину спеціальних виплат. При цьому залишилися статусні пенсії для суддів, прокурорів і деяких інших категорій громадян, які отримують виплати не за загальною формулою, а на підставі окремих законів", - зазначила експерт.
"Спеціальні" пенсії поки скасовувати не будуть, але було прийнято рішення, що розмір "статусних" виплат перестануть індексувати. Таким чином, кожен рік буде проводитися автоматична індексація виплат для більшості пенсіонерів, при цьому пенсії науковців, держслужбовців та суддів збільшуватися не будуть. З часом "статусні" пенсії зрівняються з пенсіями, нарахованими за загальною формулою. Це підштовхне їх одержувачів звернутися до Пенсійного фонду з проханням перерахувати їм виплати на загальних підставах.
Надання пенсій залежно від статусу, а не від рівня доходів громадянина, на думку міністра соціальної політики Андрій Реви, призводить до того, що допомогу отримують не ті, хто її реально потребує, а громадяни, які мають певний статус. У зв'язку з цим уряд прийняв рішення поступово перейти до надання адресної допомоги особам, яким це необхідно найбільше.
Нагадуємо, що з 1 січня 2019 року в Україні підвищилася мінімальна пенсія на 172 грн – до 1669 грн — для осіб старше 65 років і стажем роботи не менше 30 років для жінок та 35 – для чоловіків. З 1 липня заплановано підвищення мінімальної пенсії за віком для інших пенсіонерів – до 1564 грн, а з 1 грудня – до 1638 грн.
Раніше повідомлялося, що в квітні пенсіонери отримають другу частину одноразової доплати до пенсії в розмірі 1205 гривень.