В Україні 24 лютого стартувала вакцинація від коронавірусу, а вже вчора, 27 лютого, стало відомо про побічні ефекти, що виникли після щеплення. Про них розповів головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
Нагадаємо, першим з усієї множини вакцин від коронавірусу, в Україну потрапив препарат, виготовлений в Індії - Covishield. Він є індійським аналогом британсько-шведської вакцини Oxford / AstraZeneca, однак, на відміну від материнської вакцини, ще повністю не пройшов усіх клінічних випробувань, і був рекомендований ВООЗ лише для екстреного застосування.
Через таку невизначеність з цією вакциною, багато українських медиків, які підлягають першочерговій вакцинації від коронавірусу, відмовилися проходити цю процедуру. І все ж, добровольці знайшлися. Лікарі та військові в зоні ООС (які теж підлягають першочерговій вакцинації) потроху прищеплюються індійським препаратом.
У перші дні ні про яку "побочку" не було чути. І тут Ляшко спантеличив своєю звісткою. Виявляється, вже надійшли сигнали про сім випадків побічних ефектів від цього щеплення.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
За словами Віктора Ляшка, найбільш типовими побічними ефектами після введення вакцини можуть бути такі:
- почервоніння в місці уколу;
- незначне підвищення температури;
- поява папул в місці ін'єкції.
Будь-які наслідки після щеплення, звичайно, викликають тривогу. Однак нічого незвичайного в цих побічних ефектах немає: вони передбачені інструкцією до препарату. Але можуть трапитися і більш серйозні наслідки, зізнався санлікар.
"Але є і більш серйозні. Ці, що я зараз назвав, зустрічаються в 5-7% від кількості провакцинованих, але є випадки і анафілактичних шоків, які трапляються 4 випадки на мільйон. В Україні поки немає (випадків анафілактичного шоку)", - додав Ляшко.
При цьому Віктор Ляшко закликав співгромадян не панікувати і не поширювати безпідставних чуток. Він каже, що МОЗ тримає процес вакцинації від коронавірусу на контролі і готовий реагувати, якщо будуть по-справжньому тривожні сигнали.
Нагадаємо, вакцина Covishield, при випробуваннях продемонструвала ефективність на рівні 70%. Це не означає, що з десяти щеплених трьом вона взагалі не допоможе. Це означає, що ці троє можуть все ж заразитися коронавірусом, проте хвороба у них буде протікати набагато легше, ніж у тих, хто взагалі не була щеплений.