Учора, 19 серпня, на сто другому році життя, не стало видатного українського і радянського ученого Бориса Патона. Разом з його відходом пішла і славна епоха української науки, яка вивела Україну на передові позиції у багатьох галузях.
Борис Патон був приречений на те, щоб стати вченим зі світовим ім'ям. Син знаменитого російського і радянського вченого Оскара Патона, інженер в третьому поколінні, пішов шляхом, уторованим його знаменитим батьком - Євгеном Оскаровичем Патоном, що заснував у Києві лабораторію, а згодом і інститут електрозварювання.
У 1941 році він закінчив Київський політехнічний інститут і залишився назавжди вірним рідному місту. Після смерті батька, в 1953 році, інститут електрозварювання, який отримав ім'я Євгена Патона, очолив його син - Борис.
Його внесок в українську і світову науку величезний і безцінний. Понад тисячу наукових публікацій, в тому числі 20 монографій, а також понад 400 винаходів - така вчена спадщина Патона-молодшого.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Борис Патон першим почав дослідження в галузі космічного зварювання. Крім того, один із найбільших наукових напрямків, розроблених ним - зварювання м'яких тканин, дозволив зробити прорив в біології та медицині.
Відомі також знамениті мости, створені колективом інституту Патона, які можна назвати інженерним дивом. Зокрема, це знаменитий міст Патона через Дніпро, а також міст у Кам'янець-Подільському "Лань, що біжить", який визнаний найвищим мостом в Україні.
міст "Лань, що біжить"
За своє довге життя Борис Патон встановив багато рекордів, гідних книги рекордів Гінесса. Зокрема, він став найстарішим у світі главою Національної академії наук, який найдовше обіймав таку посаду. Він очолив вітчизняну академію наук у 1962 році і з тих пір залишався її незмінним керівником. Навесні цього року 101-річний Патон вперше не подав свою кандидатуру на вибори нового президента НАНУ. Крім того, Борис Патон, волею випадку, став єдиним у світі главою Академії наук, який був ще й ровесником цій академії. Адже українська академія наук була заснована 27 листопада 2018 року. Саме така дата народження стояла в паспорті Патона.
Патон також був радянським і українським політиком, він не раз обирався до Верховної Ради. Він є лауреатом багатьох премій. І всі вони - заслужені.
На жаль, в особистому житті доля завдала йому в останні його роки кілька нищівних ударів. У 2009 році, у віці 53 літ, пішла з життя його єдина дочка Євгенія, яка, також, як і батько, присвятила себе науці і була членом-кореспондентом НАНУ. А в 2013 не стало і його дружини, з якою вони разом прожили 65 років. Довге життя також має свій виворіт ...
Нагадаємо, на днях помер молодший брат президента США Роберт Трамп. У зв'язку з його смертю Дональд Трамп написав, що втратив не тільки улюбленого брата, але й кращого друга.