Українських біженців у Чехії виселяють у наметові містечка

Автор: Марченко Любов

Багато українських біженців у Чехії опинились у скрутному становищі. Їх позбавили державної допомоги на проживання. А крім того, багато хто втратив і дах над головою. Людей стали виселяти з квартир і місць компактного масового проживання, де вони перебували. При цьому муніципальна влада будує наметові містечка, в які переселятимуть українців.

Українських біженців у Чехії виселяють у наметові містечка - today.ua

Причина такого різкого погіршення становища біженців у Чехії – зміни, передбачені законом Lex Ukrajina. Вони набули чинності з 1 липня, і багато українців одразу ж відчули ці зміни на собі.

Що змінилося

Українці, які перебувають у місцях термінового розміщення (гуртожитках, готелях, хостелах), раніше мешкали там безкоштовно. Таких людей налічувалося в Чехії близько 70 тисяч. Проте з липня більш ніж 30 тисячам з них відмовлено у безплатному проживанні, оскільки вони не належать до вразливих категорій. Отже, вони повинні влаштуватись на роботу і утримувати себе самі.

Крім того, ще понад 30 тисяч наших співгромадян проживали на орендованих квартирах, оренду яких оплачувала держава. Таким чином, українці проживали у 13 тисячах орендованих квартир. Але тепер держава перестала виплачувати гроші господарям цих квартир за проживання біженців. Держдопомогу залишили лише на той випадок, якщо біженці мешкають під одним дахом із господарями, тобто в одній квартирі. Та й у цьому випадку розмір виплати став меншим. У результаті, лише за півмісяця чеські господарі були змушені виселити своїх постояльців із 5 тисяч квартир. Тепер українці повинні винаймати житло за свої гроші.

Популярні зараз

У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Держава також перестала виплачувати допомогу на проживання працездатним біженцям, які перебувають у країні понад п'ять місяців (150 днів). Вони мають подбати про себе самі.

Водночас, біженцям, які про себе не можуть подбати (неповнолітнім, пенсіонерам, людям з інвалідністю) допомога, як і раніше, виплачуватиметься.

Українських біженців у Чехії виселяють у наметові містечка

На перший погляд, такі зміни у законі мають під собою підґрунтя. Однак вони зазнали критики багатьох громадських організацій. Адже біженцям, які не знають мови і не володіють якоюсь гостро дефіцитною спеціальністю, важко знайти роботу, що добре оплачується. Здебільшого їм доводиться працювати за мінімалку. А цих грошей не вистачає на те, щоби сплачувати за оренду житла.

Крім того, закон залишив "за бортом" багатьох людей, які страждають на тяжкі і навіть невиліковні хвороби. Наприклад, онкохворих, які чомусь не потрапили до розряду тих, хто має право на державну допомогу.

Все це призвело до різкого погіршення становища українських біженців у Чехії. Процес виселення людей із квартир та місць масового проживання набирає обертів. У деяких містах вже створюють наметові містечка, в які можна було б хоча би тимчасово переселити людей, аби вони не залишилися просто неба.

"Зараз настав перехідний період. Ми прогнозуємо погіршення ситуації в серпні", – каже Катерина Досоудилова з організації "Людина в біді".

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

При цьому "наметова романтика" приваблює далеко не всіх українців. Тому багато хто став вимушено повертатися на батьківщину, в Україну. Причому, як зазначається, люди повертаються навіть до прифронтової зони, адже їм залишили невеликий вибір: або жити в наметі у Чехії, або щодня жити під обстрілом у рідному домі.

Нагадаємо, українських біженців у Німеччині почали розміщувати у покинутих поселеннях. Однак там є всі необхідні блага цивілізації: водопровід, опалення, електрика та навіть інтернет і мобільний зв'язок.

Головне