Водія не можна притягувати до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 122 КУпАП, якщо поліцейські не роз'яснили йому його прав та обов'язків, що має бути документально підтверджено. Про це свідчить рішення Другого апеляційного суду у справі №643/20086/21.
Ще у 2021 році в одному із населених пунктів Харківської області патрульні поліцейські зупинили автомобіль Dacia Logan, водій якого рухався на швидкості 101 км/год. Цим він суттєво перевищив дозволену максимальну швидкість у населених пунктах. Його притягнули до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 122 КУпАП. За цією статтею штраф 1700 гривень.
Водій оскаржив штраф у суді. Він звернув увагу суду на те, що поліцейський під час розгляду справи про адміністративне правопорушення не роз'яснив його прав та обов'язків. Крім того, водій посилався на деякі інші обставини.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що немає підстав для скасування штрафу. Тож водій подав апеляційну скаргу. І її Другий апеляційний суд повністю задовольнив.
Популярні зараз
В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання
Hyundai представив новий електричний кросовер IONIQ 9
На що звернув увагу Другий апеляційний суд? Він звернув увагу на те, що у пункті постанови про притягнення водія до адміністративної відповідальності, де зазначено, що йому роз'яснено права за ст. 268 КУпАП та строк оскарження за ст. 289 КУпАП, немає його підпису. При цьому у матеріалах справи не було відеозапису розгляду справи. Виявилося, що його знищили, оскільки нині подібні матеріали зберігаються лише 30 днів, не більше.
Суд із цього зробив висновок, що водієві правоохоронці не роз'яснили його права та обов'язки. Це і стало головною підставою для задоволення апеляційної скарги позивача у повному обсязі.
Зрештою, водію автомобіля Dacia Logan штраф у розмірі 1700 гривень скасували. На це у нього пішло два роки. Він два роки доводив у судах, що правоохоронці помилились.
Це далеко не перший випадок, коли суд скасовує штраф за перевищення швидкості. Наприклад, якщо немає цифрового підпису поліцейського під доказами порушення правил дорожнього руху. Але це не масове явище. Найчастіше суди стають на бік правоохоронців.
Раніше стало відомо, що в Україні автомобілісти почали масово встановлювати ГБО на свої машини.