В Україні готують законопроект, згідно з яким при народженні дитини в декрет зможуть йти не лише матері, але й батьки.
Українські батьки тепер зможуть проводити набагато більше часу зі своїми маленькими дітьми. Для цього у Верховній раді України депутати зареєстрували законопроект № 3695, який зрівняє права жінок і чоловіків, і дозволить другим, також без проблем, брати декретну відпустку по догляду за дитиною. Про це повідомляє газета "Сегодня".
Таким чином, якщо українські парламентарії підтримають цю ініціативу більшістю голосів, то чоловіки отримають такі ж права і обов'язки у вихованні дітей, як і жінки. При цьому планується провести деякі зміни до Трудового кодексу в частині термінології. Так, тепер такі слова як "жінка" і "мати" пропонується замінити словом "працівник", а також додати в текст кодексу слово "батько".
На які ж конкретно права зможуть розраховувати українські татусі?
1)Як ми уточнювали вище, перш за все – це декретна відпустку. Згідно з чинним законодавством, кожна жінка при народженні дитини має право на трирічну декретну відпустку. У разі, якщо вона від неї відмовилася, її може взяти батько. При цьому чоловікові зараз потрібно пройти через низку бюрократичних процедур. Тепер же цей етап буде максимально спрощено.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
2)Чоловіки зможуть брати додаткову щорічну відпустку, яку раніше могли дозволити собі тільки жінки у випадку, якщо в сім'ї двоє і більше дітей.
3)Чоловіки, в яких є дитина віком до 14 років, як і жінки, зможуть розраховувати на скорочений робочий день.
4)Також чоловіки, якщо законопроект підпишуть, отримають право на одноразову оплачувану відпустку на 14 днів при народженні дитини. Але тільки при одній умові – батько повинен проживати разом із матір'ю дитини. При цьому не важливо, чи перебувають вони в шлюбі чи ні.
Нагадаємо, за новим Трудовим кодексом значно спрощується процедура звільнення найманого працівника. Тепер трудовий договір зможуть розірвати з ініціативи роботодавця, без пояснення причин.