Розорення фермерів, скажені ціни на овочі та закриття ринків в Україні: похмурий прогноз економіста

Автор: Марченко Любов

Розорення фермерів та шалені ціни на овочі – такий похмурий прогноз на найближче майбутнє озвучив ресурсу ГолосUA економіст Олег Пендзин.

Всюди в Україні продовольчі ринки тільки-но вийшли з карантину або лише збираються виходити. Однак процес цей буде не таким простим, як може здатися на перший погляд, каже Олег Пендзин. Адже для того, щоби почати ритмічно працювати, ринкам сьогодні потрібно обзавестися купою дозвільних документів. Це й раніше був процес непростий, а в епоху коронавіруса, то й геть видається чимось неймовірним.

Ринкам буде важко дотриматись санітарних норм

Ринкам важко буде дотримати у себе всі жорсткі вимоги, висунуті до санітарних норм. Тому деякі з них просто закриються. А ті, кому вдасться витримати всі умови, неминуче будуть змушені підвищити ціни на свої послуги. Відповідно, зросте і вартість сільгосппродукції, яку продають на базарі. Досі, вірніше до початку карантину, вона була нижчою, ніж у супермаркетах, які торгують переважно імпортним товаром. На сільгоспринках до карантину домінував вітчизняний виробник. Однак тепер, коли вартість продукції може зрівнятися, покупці переорієнтуються на супермаркети. Там і умови кращі, і упаковка овочів красива, та й покупці звикли вже під час карантину отоварюватися в магазинах.

Розорення фермерів, скажені ціни на овочі та закриття ринків в Україні: похмурий прогноз економіста

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Отже, сільгоспринки, а разом з ними і селян, які збувають там свою продукцію, чекають важкі часи. Адже в основному там торгують або селяни, які продають, умовно кажучи, по відру-два зайвої картоплі зі своїх присадибних ділянок, або дрібні фермери, які не виробляють стільки продукції, щоби претендувати на місце на дорогих полицях супермаркету.

Вітчизняний товар супермаркети не беруть

Українські супермаркети на дрібних оптовиків не орієнтовані. Вони в основному закуповують продукцію гігантськими партіями у великих виробників. Отак і виходить, що в нашій торговельній мережі картопля - з Єгипту, а морква - із Польщі. А свої дрібні і середні виробники в супермаркети пробитися не можуть.

До речі, про моркву. Днями Мережу обійшли фото та відеоролики з Київщини, де місцевий фермер прямо на узбіччі дороги вивалив гори моркви, яку він не зміг продати під час карантину на ринку. Морква зіпсувалась і стала не придатна для продажу. А тому виробнику більше нічого не залишалося, як викинути її. В результаті, ринок втратив доходи від продажу, а фермер, ймовірно, просто розорився і зійшов з дистанції.

https://www.youtube.com/watch?v=JA7TSls375I

Тому карантин уже сильно вдарив по вітчизняних виробниках сільгосппродукції, а також по тих, хто займається її реалізацією. А якщо він триватиме ще, або, як передбачають фахівці, восени може початися друга хвиля, то вітчизняні виробники і зовсім вилетять в трубу. До речі, тоді вони будуть готові продати свою непотрібну землю за безцінь. Чи не того домагаються адепти земельного ринку?

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

...Правда, економіст забув або навмисне не згадав про одвічний "двигун" української економіки - корупцію. За гроші санітарні вимоги можуть стати м'якшими, а чиновники, які дають дозволи, поступливішими. Там, де пробуксовує держава, на крейсерській швидкості злітають вгору різні ділки.

Нагадаємо, з 22 травня в Україні розпочався другий етап послаблення карантину. Правда, не всі регіони зуміли вписатись у його вимоги. У семи областях і столиці коронавірус лише міцнішає.