В Україні підвищуватимуть тарифи на електроенергію для населення. При цьому тарифи для промисловості будуть знижуватися. Про це розповів економіст Олександр Охріменко у коментарі, який він дав виданню ГолосUA.
Україна - одна з країн європейського континенту з найбільш високою оптовою вартістю електроенергії. При базовому навантаженні в енергосистемі у нас оптова ціна на добу вперед склала 46,9 євро на МВт/год. У той же час в Європі аналогічний середній показник становить 33,5. Вище нас оптова ціна електроенергії виявилася тільки в Греції - по 50 євро за МВт/год. Ще в п'яти країнах цей показник виявився вищим 40. У решти - нижче.
Водночас в Україні існує величезна різниця у вартості електроенергії для населення і для промисловості, що абсолютно суперечить законам ринку. На ринку електроенергії у нас досі ціни формуються вручну - з політичних міркувань. Вони занадто високі для промисловості і занадто низькі для населення. Так більше тривати не може, каже Охріменко.
Тарифи обов'язково змінюватимуться: для населення електроенергія подорожчає, для промисловості - стане дешевше. Такої позиції дотримується в.о. міністра енергетики Ольга Буславець.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"У влади є ідея зрівняти тариф на електроенергію для промисловості і населення. Це планували зробити ще два роки тому, потім відмовилися. Зараз новий міністр енергетики заявила, що це все-таки потрібно зробити, але навіть вона поки не знає, коли це рішення втілять у життя ", - каже Охріменко.
Не виключено, що це станеться вже в наступному, 2021, році, передбачає експерт. Однак ні Міненерго, ні навіть прем'єр-міністр одноосібно на себе такої відповідальності не візьмуть, бо це буде дуже хворобливе і непопулярне рішення, яке вимагатиме політичної волі. Ініціатива має йти від президента, вважає експерт. Але це необхідно зробити, щоби зменшити енергетичну складову у собівартості української продукції і зробити її більш конкурентоспроможною на ринку.
Нагадаємо, з вересня в Україні суттєво зростуть тарифи на газ для населення, які тепер також прив'язані до вартості цього енергоресурсу на європейському ринку. У порівнянні з серпневої вереснева ціна на газ (без транспортування) буде вищою на 45%.