Полярне сяйво в небі над Україною: що це було, і наскільки воно небезпечне

Автор: Марченко Любов

Минулої ночі багато українців були одночасно спантеличені, налякані та захоплені кольоровими сполохами світла на небосхилі. Дивне зелене та малинове світіння спостерігали жителі Київської області, а також деяких інших регіонів України. Цієї ночі українцям довелося стати свідками справжнісінького полярного сяйва, яке зазвичай можна спостерігати лише у високих широтах нашої планети.

Полярне сяйво в небі над Україною: що це було, і наскільки воно небезпечне - today.ua

Про те, що це було і наскільки воно може бути небезпечним, розповів завідувач лабораторії методологічного забезпечення освіти та науки астрономічної Головної астрономічної обсерваторії НАН України Іван Крячко.

За словами ученого, іноді полярне сяйво, яке зазвичай спостерігають лише на півночі, може досягати і наших широт. Як правило, це є наслідком потужних вибухів на Сонці. Заряджені частинки матерії (сонячний вітер), викинуті вибухом, досягають атмосфери Землі та взаємодіють із молекулами газів, з яких вона складається. Це викликає свічення.

"Бують випадки, що північне сяйво досягає наших широт і пов'язане воно з геомагнітною бурею", - каже учений.

Популярні зараз

Продавці оприлюднили ціни на паску до Великодня: деякі - понад тисячу гривень

Daewoo Lanos наступного покоління із пакетом S-Line показали в Україні

Росія обирає напрямок для нового наступу: в ISW назвали варіанти

Як вчинять з ухилянтами від мобілізації, які не оновлять свої облікові дані: послідовність дій ТЦК

Причому забарвлення сяйва залежить від того, з якою речовиною найбільше взаємодіє сонячний вітер. Взаємодія з різними газами дає різні відтінки свічення: зелений, червоний та малиновий. До речі, саме ці кольори вчора довелося спостерігати багатьом українцям.

Полярне сяйво в небі над Україною: що це було, і наскільки воно небезпечне

У полярних сяйвах немає нічого незвичайного. Це часто спостерігається у високих широтах Землі – в радіусі 20-23 градусів від магнітних полюсів нашої планети. Тобто, вони є звичайним явищем для людей, які проживають на 60-70 градусах широти. А ось для мешканців Київської області, які мешкають на паралелі з 50-м градусом, таке явище можна назвати унікальним. До того ж, учора ввечері його спостерігали ще й далі на південь – навіть на 49-му градусі.

Це є наслідком дуже сильного вибуху на Сонці та потужної магнітної бурі, яку він спровокував на Землі.

"Сталася потужна геомагнітна буря G4 (Kp=8), пов'язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси, який стався на Сонці кілька днів тому. На момент 1:00 за київським часом буря зменшила інтенсивність, полярне сяйво до цього часу втратило вже ту яскравість, яка була", – наголосив астроном, співробітник Харківського планетарію Володимир Кажанов.

Красиво, але небезпечно

Полярне сяйво, яке нам випало побачити – це, безумовно, красивий прояв магнітної бурі. Однак, на цьому приємні новини закінчуються. Причому не тільки для метеозалежних людей, які сповна відчувають на собі вибуховий характер світила, що збунтувалося.

Такі геомагнітні бурі загрожують виходом з ладу систем навігації літаків, збоєм роботи космічної техніки, порушенням роботи радіозв'язку і навіть збоями в роботі земних електростанцій. Отже, приємного в цьому мало. Навіть більше, кожен із таких випадків може стати причиною потужної техногенної катастрофи.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Втім, науці відомі такі випадки, які також провокували потужне світіння неба у південних широтах. Взяти хоча би потужний спалах на Сонці 1859 року, відомий як Подія Керрінгтона, або падіння Тунгуського метеорита у 1908 році. Очевидно, траплялись такі явища й у доісторичну добу. Однак, попри все, людство вижило. Щоправда, тоді воно не було настільки залежним від техніки, як зараз.

Нагадаємо, саме зараз наша планета проходить через Ліриди - потужний метеорний потік. Пік "зорепаду" можна було спостерігати пару ночей тому, однак і зараз жителі України можуть помилуватися цим красивим видовищем на нічному небосхилі.