Весною 2023 року Україна отримала від США зенітно-ракетний комплекс Patriot. Він уже довів свою ефективність. Сьогодні ми розповімо, які ракети використовують у цьому американському ЗРК.
Насамперед скажемо, що на озброєнні ЗСУ є зараз як мінімум дві батареї ЗРК Patriot. Одну батарею нам передали США, а другу – Німеччина та Нідерланди. І кількість таких зенітних батарей у ЗСУ збільшуватиметься.
За даними видання The War Zone, в українській ЗРК Patriot використовують п'ять типів зенітних ракет. Для одного зенітного комплексу багато. Незважаючи на таку велику кількість типів ракет, українські солдати не лише навчилися їх використовувати, а й роблять це дуже ефективно. Українські захисники за допомогою Patriot збивають не лише класичні повітряні цілі, такі як літаки, гелікоптери та крилаті ракети російських окупантів, а й надзвукові крилаті ракети, а також тактичні балістичні ракети.
Українські захисники навчилися це робити, адаптувавши програмне забезпечення так, щоб воно відслідковувало та знищувало цілі у 2 рази швидше.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Зокрема, ЗСУ отримали для Patriot такі типи ракет: PAC-2 у версії GEM (Guidance Enhanced Missile), PAC-2 у версії GEM-Cruise (GEM-C), PAC-2 у версії GEM-Tactical (GEM-T), PAC-3 у "економічній" версії Cost Reduction Initiative (CRI), а також PAC-3 у версії Missile Segment Enhancement (MSE).
Армія США прийняла на озброення Patriot в 1982 році. З того часу цю систему ППО кілька разів модернізували. З 1984 року Patriot використовував ракету напівактивного наведення MIM-104A з дальністю 105 км і стелею 18 300 м. Наприкінці 1980-х років була розроблена її нова версія - MIM-104B (PAC-1 або SOJC) з удосконаленою системою наведення.
Наприкінці 1980-х років з'явилася ще одна ракета – РАС-2, спеціально розроблена для знищення тактичних балістичних ракет. Однак, вона не збивала всі іракські ракети "Скад" під час війни в Перській затоці в 1991 році. Ці ракети Україні не дали.
Найстаріша ракета для ЗРК Patriot, яку використовують ЗСУ, - це MIM-104D (PAC-2 GEM). Вона знищує повітряні цілі на дальності до 160 км і на висоті до 32 000 метрів. За допомогою таких ракет можна збивати дуже швидкі балістичні повітряні цілі та малорозмірні малопомітні цілі.
Крім того, ЗСУ використовує дві версії ракети PAC-2 GEM. Ракета GEM-T призначена для знищення тактичних балістичних ракет, а GEM-C – для знищення крилатих ракет. Вони виявилися такими успішними, що GEM-T досі модернізують та випускають.
Для ЗРК Patriot ЗСУ має також дві версії ракети PAC-3 (MIM-104F). Це найсучасніша ракета для Patriot. Вона з'явилася у 2001 році. Щоправда, вона й найдорожча. PAC-3 за своїми розмірами та тактико-технічними характеристиками дуже сильно відрізняється на краще від PAC-2.
Так, українські захисники використовують ракету PAC-3 у "економічній" версії Cost Reduction Initiative. Вона створена з менш дорогих компонентів, і тому коштує дешевше. Версія MSE, яку теж мають ЗСУ, коштує дорожче, але її бойові можливості кращі. Наприклад, у ракети MSE більша дальність польоту і краща маневреність.
У новій пускової установки M903 в контейнери міститься 16 ракет PAC-3 або PAC-3 CRI, 12 ракет PAC-3 MSE або чотири ракети PAC-2 будь-якої версії. Слід зазначити, що у однієї пусковий установці можна використовувати як ракети PAC-2, так і ракети PAC-3. Це дозволяє зенітно-ракетному комплексу бути більш гнучким під час відбиття повітряних атак.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Україна отримає від Данії 19 винищувачів F-16.