Ріелтор – досить спірна професія. Багато хто не розуміє, навіщо платити комісію за те, що можна зробити самому. Наприклад, достатньо зайти за посиланням https://dom.ria.com/uk/prodazha-kvartir/kropivnitskyi/a на сайт DOM.RIA та знайти відповідний варіант житла. До того ж, якщо враховувати, що рієлтор бере участь не лише у пошуку житла в оренду, а й з метою придбання.
Хто такий рієлтор і чим він займається
Ріелтор - посередник між потенційним покупцем та власником житлового об'єкта. Він допомагає з оформленням договорів купівлі-продажу, короткострокової чи тривалої оренди. Дозволяє об'єктивно оцінити стан комунікацій та ремонту. Його винагорода — відсоток успішної угоди, який найчастіше вилучається саме з покупця.
Як стають рієлтором
Агент з нерухомості, або брокер - одна з найбільш затребуваних професій у США. Але в Україні до неї досі ставляться з побоюванням. Все тому, що посередниками стають люди без особливих навичок та знань. Достатньо бажання та багато вільного часу. Тому до цієї сфери часто вливаються шахраї, що впливає на репутацію інших її представників.
Як вибрати рієлтора і чи потрібен він взагалі
Якщо містечко маленьке, всі знають до кого звернутися по допомогу. Як правило, посередник працює сам на себе. У великих мегаполісах, наприклад у Львові, на допомогу розгубленим покупцям приходять цілі агентства з підбору житлової нерухомості. Якщо не знаєте, кому довіритися, дотримуйтесь простої інструкції:
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
- Поцікавтеся, де раніше працював рієлтор. Якщо це компанія або агенція, вивчіть відгуки в мережі. Якщо він самозайнятий, логічно поспілкуватися з колегами, знайомими, друзями.
- Подивіться підхід людини до роботи. Якщо у агента з нерухомості часто вимкнено телефон або він регулярно переносить зустрічі з покупцями — краще відмовитись від такої співпраці.
- Знайдіть рієлтора у соціальних мережах. Успішні і сумлінні посередники не проґавлять можливості «засвітитися» в рекомендаціях.
Цікаво, що в Україні функціонує Асоціація спеціалістів із нерухомості (ріелторів). Фахівець, який до неї вступає, повинен мати певні професійні якості та відповідати чітким критеріям. Лише після засідання комісії його вносять до списку. Потім покупець може знайти його у реєстрі членів АСНУ.
Чи потрібний взагалі ріелтор
Бути експертом з усіх питань неможливо. Якщо людина вперше купує або орендує житлову нерухомість, може зіткнутися з низкою труднощів: тривалий процес пошуку, комунікація з власником, перевірка офіційної документації. З усім цим допоможе впоратися посередник.
Хто має платити комісію
За ідеєю той, хто звертався за допомогою до посередника. Але найчастіше ситуація виглядає інакше, оскільки вирішується безпосередньо під час покупки. Припустимо, 1-кімнатна квартира коштує 40 000 $. На цю ціну в оголошенні погоджується продавець. Комісія найчастіше становить 3-5%. Хто оплачує різницю? Майже завжди – власник житла, бо:
- Якщо комісію сплатить покупець, цінник квартири зросте на 3-5%. Більшість потенційних клієнтів визнає таку вартість завищеною.
- Найпоширеніша ситуація, коли посередник умовляє власника спустити ціну на 1-2 тис. дол. Квартира знову коштує 40 000 $, але власник після успішної угоди отримує лише 38-39 тис. дол.
Трапляється, що комісія оплачується навпіл. Адже підвищення цінника на 1 000 $ не таке помітне для клієнта, особливо при покупці житла з великою площею.
Що має робити кваліфікований рієлтор
Грамотний посередник - людина, у якому поєднується відразу кілька особистісних та професійних характеристик. Це:
- Людина енциклопедія. Він знає все про нерухомість: де шукати актуальні пропозиції, як не натрапити на шахраїв. Звичайно, можна самому зайнятися моніторингом популярних майданчиків із пошуку житла. Але посередник знає, яке оголошення є «липовим» і навіть по фото може визначити стан житлового об'єкта.
- Медіатор. Ріелтор — посередник між покупцем та продавцем, який допомагає виграти в угоді кожній стороні.
- Дипломат. Посередник згладжує гострі кути. Наприклад, людина хоче заселитися із кішкою. Але власник житла протестує. Завдання рієлтора - довести власнику, що кішка не шкідлива. Він також впливає цінник. Наприклад, може підтвердити цінність квартири або ж навпаки «вибити» знижку для покупця.
- Організатор. Як правило, ріелтор першим оглядає житлове приміщення, виставлене на продаж чи оренду. Так він зможе зрозуміти, якому клієнту що запропонувати. Допомагає заощадити час на фізичному огляді не відповідних квартир та будинків.
- Психолог. Грамотному фахівцю важливо з логічного погляду підходити до обох сторін угоди. При цьому потрібно швидко зосереджуватися у величезному потоці інформації.
- Оцінювач. Досвідчений ріелтор швидко визначається за ринковою ціною житлового об'єкта. Вловлює дрібні деталі, які міг проґавити власник, але точно зверне увагу клієнт.
- аналітик. Найважливіше — швидко та якісно аналізувати ринок. Прогнозувати зростання та спад цін. Уловлювати зміни у попиті та пропозиціях. Аналітичні навички посередників стали дуже важливими в період повномасштабного вторгнення.
- Юрист. Ріелтор виступає посередником і має готовий договір купівлі-продажу чи оренди. Він також допоможе з правильною перевіркою документів під час купівлі житлової нерухомості. Власнику підкаже, як підготувати квартиру чи будинок до продажу. Наприклад, замовить довідку із ЦПАУ чи допоможе виготовити квитанцію про повну оплату комунальних послуг.
Оцінити якість допомоги конкретного рієлтора часто можна лише через деякий час. Наприклад, після того, як кілька місяців прожив у орендованій квартирі, підібраній агентом. Не поспішайте припиняти спілкування з таким фахівцем. Часто ріелтор стає гарним та корисним знайомим.