У четвер, 17 жовтня, Верховна Рада прийняла у другому читанні і в цілому законопроект, який вводить поняття "викривачів" — громадян, які повідомляють про можливі факти корупційних правопорушень. За повідомлення про корупцію, якщо розмір хабара або збитків, завданих державі від факту корупції становить не менше 5000 прожиткових мінімумів (9,6 млн грн), такі громадяни зможуть отримати до 10% від суми відшкодованих збитків.
Згідно з законом, повідомляти про корупцію та інші порушеннях українці зможуть анонімно в Національне агентство з питань запобігання корупції, телефонуючи на «гарячу лінію» або електронним листом. Під час обговорення до прийняття рішення саме пункт про анонімність викривачів викликав найбільше суперечок серед депутатів, оскільки це створює загрозу наклепу. Також анонімність дає можливість людям створювати проблеми іншим людям з особистих міркувань, повідомляючи про корупцію, яка не відповідає дійсності. Однак комітет парламенту з питань антикорупційної політики відстояв збереження анонімності.
Після отримання скарги агентство зобов'язане перевірити всі факти, про які йдеться у повідомленні, та отримувати пояснення від чиновників, про яких повідомив викривач. Результати перевірки повинні повідомити викривачу протягом трьох днів після її завершення. Крім того, викривачам гарантують безкоштовну правову допомогу; захист у разі загрози життю і здоров'ю, та відшкодування витрат на адвоката.
Нагадаємо, Володимир Зеленський зареєстрував законопроект, який разом з кримінальною відповідальністю за незаконні активи (на суму понад 14,4 млн грн) передбачає їх конфіскацію, якщо вартість майна держслужбовців на 1 млн грн і більше перевищує їх доходи.