Погода в Україні вже не раз заганяла кліматологів і синоптиків у глухий кут. Втім, це стосується не лише України, а й загалом усього світу. У погодних сценаріях нашої планети перестали діяти спостереження і прикмети, які тисячоліттями вірою і правдою служили нашим предкам. І все ж, потроху від науки, а потроху від шаманства, учені, таки, прогнозують погоду. Отже, якою вона буде в Україні цьогорічного літа?
Кліматолог Надія Максименко каже, що природа в усьому прагне рівноваги. Отже, надто холодну зиму зазвичай врівноважує спекотне літо. Проте цьогорічна зима була дуже тепла і м'яка, отже літа слід чекати прохолодного. Однак цей імовірний літній холод трохи забрала на себе весна, яка досі не дозволяє нам по-справжньому роздягнутися. Тому літо напевно буде доволі теплим, але без шаленої спеки.
"Швидше за все, літо не буде спекотним, але ми зараз розглядаємо тільки досвід одного року ...", - каже Надія Максименко, маючи на увазі, що цей вердикт не претендує на виняткову істину.
Водночас, є й інший прогноз, складений на основі багаторічних спостережень за погодою в Україні. Він стверджує, що загалом літня температура, таки, буде вища за існуючі кліматичні норми на 1,5-2 градуси.
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
При цьому для червня такою нормою вважається 18,2 градуса, для липня – 19,3, а для серпня – 18,8. Але, наприклад, уторік все вийшло не так. Червнева норма була перевищена на 3,2 градуса, а до липневої температура не дотягнула 0,2. Отже сказати зараз достеменно, коли і скільки градусів буде, не візьметься ніхто.
Тому в середньому літню температуру очікують трохи вищу за кліматичну норму. А от в розрізі місяців – то вже як вирішать у небесній канцелярії.
"Це означає, що у нас будуть і періоди з максимальними температурами, і можуть бути періоди з прохолодними температурами, які не характерні для літа", - доповнює свою колегу метеоролог Укргідрометцентру Олена Смалюх
А ще ж є проблеми із Гольфстрімом, який впливає на клімат усієї Європи
Гіганська океанська течія несе теплу масу води, нагрітої в тропічних широтах, до західного узбережжя Європейського континенту. Завдяки цьому клімат в Ірландії, Великобританії, Німеччині та інших країнах, розташованих на заході континенту, набагато м'якший, ніж він міг би бути, якби Гольфстріму не було.
Учені кажуть, що зупинка Гольфстріму відразу знизила би середню річну температуру в країнах західної Європи на 11-12 градусів. Втім, дехто вважає такий сценарій неймовірним. Але ж течія, таки, уповільнюється. За півстоліття її швидкість уповільнилась на 15%. І одного не прекрасного дня Гольфстрім може просто зупинитись.
Звісно, Україна, як держава, що знаходиться в зоні помірно континентального клімату, не так залежна від цієї течії. Але в разі такого апокаліптичного сценарію, і ми можемо відчути температурний удар. І в нас може впасти середня річна температура. А тоді – прощавайте виноградники і перці на грядках. В ліпшому випадку залишаться огірки і редиска.
Втім, не будемо накручувати себе такими сценаріями. А ліпше подумаймо, на тему, як ми проведемо літо. Бо схоже, що цьогорічного літа навряд чи комусь вдасться вибратись на теплі моря. Отже, маємо організувати гарний відпочинок у своїх помірних широтах.
А тим часом, вже з 11 травня синоптики прогнозують в Україні відчутне похолодання. Воно буде пов'язане з приходом атмосферного фронту, який прилетить із заходу і проллється дощами. Та вже за пару днів травень візьме своє. Повітря знову нагріється, і з-за хмар визирне сонце.