Печерський суд ухвалив рішення щодо п'ятого президента України Петра Порошенка, який не хоче з'являтися на допити в ДБР. Суд постановив привести екс-гаранта на допит примусово, повідомляє прес-служба ДБР.
Йдеться про допит стосовно переміщення колекції картин через митний кордон України. Колекція із 43 полотен всесвітньо відомих живописців являє собою велику не лише естетичну, але й матеріальну цінність. Тим часом, у ДБР є підозра, що картини були ввезені на територію України в обхід обов'язкових митних процедур. Саме тому ДБР хоче допитати Порошенка (як свідка), якому належить ця приватна колекція.
І хоча деякі ЗМІ поквапились написати про цю справу як не варту виїженого яйця, насправді все може виявитись не так. Ця колекція може стати саме тією ниточкою, за якою можна знайти і розплутати клубок ймовірних фінансових схем. Зокрема, виведення колосальних коштів з України в офшори, розповідає unian.
Якщо не дуже заглиблюватись у подробиці, виходить така історія. Петро Порошенко показав документ, за яким він купував ці картини у 2013 році, ще не будучи тоді президентом України. Платіжне доручення на суму майже в 5 мільйонів фунтів стерлінгів виписане на фірму Vernon Holdings Limited. Фактичним власником цієї фірми є Сергій Зайцев, який також "за сумісництвом" – однокласник Петра Порошенко. У ділових колах давно називають Зайцева "гаманцем" Порошенка. У структурі розгалуженої компанії екс-гаранта Roshen він – одна із ключових фігур. Тобто, виходить, що Петро Олексійович купив ці картини у самого себе. Тут напрошується питання: навіщо йому була потрібна така оборудка?
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Як з'ясувалося, такі схеми нерідко використовують для виведення великих коштів за кордон. Юрист Андрій Вігірінський розтлумачив, як діє ця схема. Замість оригіналів картин, які вартують несамовитих грошей, купуються їхні репліки, значно дешевші за ціною. Але за них сплачується така ж вартість, як за оригінали. Таким чином, оригінали спокійнісінько залишаються там, де вони й були, а людина, якій треба було вивести гроші в офшор, також спокійнісінько, їх туди виводить.
Так от, ДБР підозрює, що Петро Порошенко міг використати саме таку схему. Але наразі він не проходить у цій справі як підозрюваний, а лише як свідок. І якщо у нього усе там чисто, то навіщо йому так уникати допиту. Навпаки, у нього би з'явилась реальна можливість представити беззаперечні докази своєї правоти, і таким чином посадити в калюжу ДБР, а разом із ним і всю теперішню українську владу.
Але екс-гарант чомусь не квапиться з'явитись на очі слідству та жбурнути йому в обличчя свій пакет доказів. Саме тому суд дав дозвіл на його примусовий привід для допиту.
Нагадаємо, дізнавшись про кримінальну справу з картинами, Петро Порошенко вирішив виставити цю колекцію на загальний огляд у Національному музеї Івана Гончара. Однак слідчі ДБР там її заарештували. Ймовірно, представлені полотна можуть бути піддані експертизі.