Today.ua

Особлива пенсія в Україні: хто може розраховувати та за яких обставин

Розмір пенсії в Україні залежить від багатьох чинників. Більшість українців отримують жебрацькі виплати, яких ледь-ледь вистачає на життя. На допомогу від держави більшість вже і не розраховує, і люди намагаються самостійно накопичувати собі на старість. Але є ті, хто не в змозі забезпечити собі гідну старість та змушений жити за ті "копійки", які їм дає держава.

До отримувачів "особливих" пенсій належать інваліди. Розмір їх виплат пов'язаний з групою інвалідності - першою, другою або третьою. Страховий стаж цим людям для отримання пенсії також необхідний. Важливим є і те, в якому віці людина повністю або частково втратила працездатність - до працевлаштування, під час або після закінчення. Тут є деякі нюанси.

Якщо людина отримала інвалідність внаслідок трудового каліцтва або ж профзахворювання, то стаж при нарахуванні їй пенсії по інвалідності, не враховується.

Натомість, для інвалідів першої, другої і третьої групи загального захворювання обов'язкова наявність певного страхового стажу. Людям віком до 25 років, щоб отримувати пенсію по інвалідності, необхідно мати 1 рік стажу, до 28 років - 2 роки стажу, від 29 до 31 року - 3 роки стажу, від 32 до 34 років - 4 роки стажу, і так кожні 2 роки кількість необхідного стажу для отримання пенсії збільшується на рік.

Якщо ж інвалідність була отримана після досягнення пенсійного віку, то пенсію по інвалідності можна оформити за наявності 15 років страхового стажу. А якщо достатньої кількості років немає, тоді інваліду призначать соціальну допомогу, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність (з 1 липня - 1712 грн).

Пенсія по інвалідності призначається довічно або ж на весь період інвалідності. А безстроково отримуватимуть пенсії по інвалідності можуть українці, які досягли пенсійного віку.

Особи з інвалідністю 1 групи отримують 100% пенсії за віком, особи з інвалідністю 2 групи - 90% пенсії за віком, особи з інвалідністю 3 групи - 50% пенсії за віком.
Якщо ж у людини з інвалідністю 2 і 3 групи є необхідний страховий стаж, то розмір її пенсії може дорівнювати пенсії за віком. Знову ж таки, тут має значення вік, в якому інвалідність була встановлена.

Люди з інвалідністю можуть розраховувати і на надбавки - на догляд або на утриманців, додаткові пенсії, індексації, пенсії за особливі заслуги перед Україною (якщо людина з інвалідністю має на них право).

Раніше у Пенсійному фонді пояснили, чому люди в Україні з великим стажем отримують меньші пенсії, ніж ті, у кого стаж менший.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ