Перша зустріч Володимира Зеленського та Дональда Трампа у Вашингтоні відбудеться вже в серпні-вересні, хоча офіційне запрошення в Офіс президента України Білий дім надіслав ще в кінці травня. Про це повідомив посол України в США Валерій Чалий.
В даний час представники команди Зеленського готують порядок денний для зустрічі лідерів. Склад нашої делегації не розголошують, але це вже їх другий візит у Сполучені Штати за останній час. Українська сторона планує розглянути такі питання: військова і фінансова допомога, санкції проти "Північного потоку-2" і підтримка у протидії російській агресії як мінімум, а як максимум – входження Штатів в переговорний процес з Росією по Донбасу.
За словами голови Інституту демократії та розвитку "PolitA" Катерини Одарченко, Україні не варто поспішати з поїздкою в США і їхати в гості до Трампу "з порожніми руками". На її думку, спочатку треба довести до пуття питання внутрішньої політики і вибудувати чітку позицію щодо міжнародних питань. Наприклад, призначити главу МЗС і відвідати переговори в "нормандському форматі".
"Поки у нас немає навіть глави МЗС. А нам потрібно вибудувати стратегію з питань зовнішньої політики. Вона повинна бути узгоджена з чіткою позицією щодо Криму та окупованих територій. Крім того, ця стратегія прив'язана до переговорів в "нормандському форматі". А зустрічі поки не було. Зараз перед Україною стоїть надзавдання: нам потрібно призначити главу МЗС, потім провести парламентські вибори, сформувати групу дружби з США, відвідати Мінськ. Зустрічатися без обговорення цих деталей, як на мене, не дуже доцільно", – говорить Катерина Одарченко.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Крім того, на думку експерта, Україні було б непогано мати конкретні бізнес-пропозиції для США. Ця країна і її лідер цінують прагматику у відносинах. У цьому плані Україні потрібно брати приклад з західної сусідки, Польщі.
"Для того, щоб зустрічатися з Трампом, треба мати хоча б таку позицію, як у Польщі. Тобто у них є чітка геополітична позиція, у них є свої зовнішньополітичні цілі, які, власне, в цілому зрозумілі. При цьому вони запропонували США певну прагматичну модель. Поляки запропонували США контракт по зрідженому газу, і це було гарна пропозиція для американців. Таким чином поляки збудували прагматичні відносини з США. Це виявилося успішним, тому що разом із зрідженим газом можна залучати американських інвесторів. Україні також треба продумати тему прагматики. Приклад Польщі для нас має бути показовим. З США і президентом Трампом кращий спосіб діалогу – це прагматика. І Польща надала йому цю прагматику", – додає Одарченко.
Глава Інституту демократії та розвитку "PolitA" вважає, що для Зеленського оптимальний варіант зустрічі з Трампом – це поговорити в рамках якоїсь конференції, коли це не зобов'язує до довгої розмови. Тоді він і своїм виборцям сподобається, і буде якийсь візуальний контакт.
Раніше повідомлялося, що Дональд Трамп адресував листа президенту України Володимиру Зеленському із запрошенням здійснити візит в Білий дім. Українська сторона оцінила цей жест як сигнал підтримки України, її територіальної цілісності і курсу євроатлантичної інтеграції.