Мінне сміття росії відбирає сотні життів в Україні та Азербайджані

Протягом 30 років військового конфлікту на території Карабаху в Азербайджані 300 людей вже загинуло через щільне мінування територій. Подібна ситуація і в Україні, котра нині є світовим лідером у проблемі засмічення боєприпасами. 124 людини загинуло на мінних полях, залишених  росіянами протягом війни. Вирішення цієї проблеми вимагає мільйонних коштів, пише  Фокус.

Мінне сміття росії відбирає сотні життів в Україні та Азербайджані - today.ua
Фото узяті з архіву журналу IRS

Міжнародний «мозковий трест» GLOBSEC назвав Україну найбільшою замінованою територією у світі», а агентство ООН United Nations Development Programme наголосило, що Україна перетворилася на одне з найбільших у світі мінних полів. Як свідчать дані організації, у зоні ризику ураження мін перебувають понад 14 мільйонів людей. За інформацією уряду, на повне розмінування територій потрібно буде близько 30 років. Аналогічні терміни розмінування передбачаються і для Карабаху.

“За оцінкою Світового банку, розмінування коштуватиме Україні $37.4 млрд доларів”, - повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Згідно з минулорічним звітом UNDP, Азербайджану на ті ж потреби потрібно приблизно стільки ж.

Обидві держави протистоять проросійському сепаратизму: Україна на Донбасі та Криму, Азербайджан у Карабаху.

Мінне сміття росії відбирає сотні життів в Україні та Азербайджані Фото узяті з архіву журналу IRS

Враховуючи спільність інтересів та зовнішньополітичного курсу, досвід Баку у сфері мінної загрози може бути корисним Києву не тільки з точки зору розмінування. Три роки азербайджанська влада просуває цю проблему в міжнародних організаціях, привертаючи до неї увагу світової спільноти та відстоюючи інтереси країн, які зазнали мінної загрози. У квітні цього року президент Алієв вийшов з ініціативою зробити гуманітарне розмінування 18-тою метою стійкого розвитку ООН і запропонував створити Групу країн-однодумців, які зазнали впливу мін.

Війська агресора продовжують щодня забруднювати окуповані українські землі смертоносними посівами. У Карабаху, частина якого залишається під контролем військового контингенту РФ, зберігається подібна ситуація. Хоча Азербайджан восени 2020 р. зумів звільнити основну частину суверенної території внаслідок Другої Карабахської війни, вірменська сторона під прикриттям військового контингенту РФ продовжує мінувати землі. У серпні-листопаді минулого року майже 3000 мін було виявлено у Лачинському, Кельбаджарському та Шушинському районах Карабаху. Більшість мали маркування 2021 року і були вироболені у Вірменії.

Мінне сміття росії відбирає сотні життів в Україні та Азербайджані

При цьому, як зазначав глава МЗС Азербайджану Джейхун Байрамов, Вірменія не лише відмовляється надати повну та точну інформацію про мінні поля, а й незаконно доставляє до Азербайджану та встановлює нові міни. Є документальні докази того, що ці міни були зроблені у Вірменії у 2021 році, тобто вже після того, як офіційний Єреван підписав зобов'язання про повне припинення вогню та всіх військових дій у зоні карабахського конфлікту.

Мінне сміття росії відбирає сотні життів в Україні та Азербайджані

Мета мінування Азербайджану – перешкодити поверненню більше мільйона азербайджанців на звільнені території, які вони змушені були залишити через вірменську агресію. Подібні цілі росія переслідує і в Україні, мінуючи кожен клаптик окупованої військами рф землі. Ця тактика типова для росіян. В цьому можна переконатися згадавши рівень замінованості звільнених від окупації територій України.

  • ТЕГИ