Хеллоуїн 2019: традиції і забобони в Україні

Автор: Лобанова Єлизавета

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада в західних країнах відзначають Хеллоуїн, при цьому в Україні ставлення до цього свята неоднозначне. Насправді наші предки мали свій аналог Дня всіх святих, який називався Велесова ніч, і коріння цього свята сягають у далеке язичницьке минуле Київської Русі. Хеллоуїн і Велесова ніч мають схожу філософію, однак є ряд істотних відмінностей.

Хеллоуїн 2019: традиції і забобони в Україні - today.ua

Язичницьке божество Велес дуже шанувалося у давніх слов'ян. Його вважали богом достатку, покровителем мистецтва, таланту, щастя і любові, а ще волхвів і віщунів. Також Велес наглядав за худобою.

Вважалося, що саме він навчив людей співіснувати з природою: обробляти землю, вирощувати зерно, пасти худобу та інше.

У дохристиянські часи на Велесову ніч вірили, що грань між світом живих і мертвих стає дуже тонкою, і душі предків приходять у наш світ, щоб відвідати нащадків. Українці з радістю їх закликали до себе в будинок, де готували багато накритий стіл, за яким збиралися всією родиною на вечерю.

Популярні зараз

У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Традиції на Велесову ніч:

  • Наші предки цього дня ставили біля вікна свічки, щоб підсвітити дорогу до будинку душам померлих.
  • Для душ померлих залишали за столом окрему тарілку, і клали трохи їжі з кожної страви. На святковому вівтарі повинні бути яблука, гарбузи, кабачки і осінні квіти.
  • Було прийнято у цей вечір поминання говорити тільки про предків, згадувати їх добрі справи. За звичаєм, спершу говорили про найстаршого померлого родича, а потім про всіх інших.

Хеллоуїн 2019: традиції і забобони в Україні

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:
  • У цей містичний час можна попросити предків допомогти вирішити складну задачу або знайти вихід з непростої ситуації. Для цього існувало особливе замовляння - вимовлялося ім'я померлого родича і далі: "сьогодні тобі в цей світ приходити - мені пораду приносити. Підкажи, як мені завершити справу". Крім того, померлих родичів зазивали в сни.
  • Також на Велесову ніч вважалося, що загадані бажання обов'язково збудуться, якщо їх написати і покласти записку під голову перед сном.
  • Щоб захиститися від нечистої сили і не пустити її в будинок, на ґанку і біля дверей залишали горобину, а під поріг сипали сіль.

Хеллоуїн 2019: традиції і забобони в Україні

  • Перед тим, як сісти за стіл на вечерю, в будинку відкривали всі двері, щоб предки могли зайти і сісти поряд.
  • Вірили, що в цей день не можна давати в борг гроші - в іншому випадку можна винести з будинку достаток на весь наступний рік.

Раніше повідомлялося, як святкують Хелловін у західних країнах. Зокрема, ввечері 31 жовтня треба поставити на вікно гарбуз з вирізаним обличчям, крізь яке видно вогонь свічки.

Головне