Чистий четвер-2019: історія, традиції і чого не можна робити 25 квітня

Автор: Міхєєнко Наталія

Перед Великоднем настав важливий день – Чистий четвер. У 2019 році Чистий четвер припав на 25 квітня.

Чистий четвер-2019: історія, традиції і чого не можна робити 25 квітня - today.ua

Чистий четвер — головний господарський день тижня. Наші предки називали його Великим, Страсним і Живним. До сходу сонця слід було навести лад у будинку та на подвір'ї. Щоб прогнати холод і холоднечу, голові родини потрібно було спалити в саду торішнє листя. Ще одна чоловіча робота — до сходу сонця перерахувати всі гроші, наявні в сім'ї, тоді достаток і багатство не переведуться.

А ще у Чистий четвер треба вимитися. За повір'ям, у цей день вода забирає всі хвороби і дурні думки. Мами намагалися спокутувати і підстригти дітей, щоб в майбутньому у них не випадало волосся і не боліла голова. Згідно з легендою, на світанку у Чистий четвер ворон носить своїх пташенят митися на річку. Той, хто випередить птицю, весь рік буде сильним і здоровим.

Чистими і красивими відправлялися до церкви на особливу ранкову службу, на якій згадується Таємна вечеря. В пам'ять про цю подію всі парафіяни намагалися причаститися, щоб бути духовно готовими до зустрічі Великодня.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Після церкви поспішали додому, адже до вечірньої служби потрібно було закінчити господарські справи. Так, щоб на великодньому столі було вдосталь м'ясних страв, у Страсний четвер кололи свиню і робили кров'яну ковбасу. Поки дорослі займалися господарством, діти відливали з воску страсні свічки. З цими свічками родина йшла на особливу вечірню службу, яка буває тільки раз на рік.

У храмі читається 12 уривків з Євангелія про страждання Христа. Свічку не гасили, а запаленою несли додому. Для цього дітки заздалегідь робили з кольорового паперу невеликий ліхтарик у формі зірочки або місяця. Свічкою господар випалював над вхідними дверима хрестик — оберіг від нещастя і хвороб, а також запалює лампади біля образів. Страсні свічки дбайливо зберігали як захист від грози і засіб, що полегшує страждання при хворобах.

Перед тим як лягти спати, господині залишалося ще одна важлива річ — сіль запекти. Шматок кам'яної солі прожарювали в печі, а потім загортали в полотняну тканину рушник і залишали до Великодня.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

У Чистий четвер не можна дарувати і лаятися. Не можна продавати, віддавати щось і взагалі виносити з будинку свої речі, речі домочадців.
Ні в якому разі не можна залишати невимитий посуд або брудну білизну.

28 квітня 2019 року православні християни святкуватимуть Воскресіння Христове.