Вже з 2020 року українці, які використовують природний газ для своїх побутових потреб (приготування їжі, підігрів води та опалення будинків), будуть платити за нього по-новому. Із загальної суми в рахунках окремо виділять абонплату, яку визначать постачальники послуг. Про це повідомили у Нацкомісії з регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ). Нововведення пов'язане з набранням чинності з 1 січня 2020 р. Закону "Про ринок природного газу".
Головна зміна полягатиме в тому, що із загальної суми в платіжці буде виділена окрема плата за те, що у споживача є технічна можливість доступу до газу, незалежно від того, користується він ним, чи ні. Ця вимога відповідає євронормам, до яких поступово приводиться законодавство України. НКРЕКУ вже розрахувала і до кінця року має затвердити тарифи для облгазів і окремих постачальників у містах на послуги з розподілу газу споживачам.
Як видно з проекту розрахунків, опублікованих на сайті регулятора, тарифи можуть відрізнятися на порядок (в 10-12 разів): від 0,22 грн/куб. м до 2,59 грн/куб. м в залежності від постачальника. Але в цілому для більшості облгазів плата за доставку газу складе 1,1-1,3 грн/куб. м. А у великих містах – це Київ і Харків – споживачі сплатять відповідно 0,33 грн і – 0,37 грн/куб м. Також недорога постачання в Кременчуці – 0,33 грн/куб. м і в одного з постачальників у Тернополі – 0,41 грн/куб. м. Але в цілому тарифи зросли: зараз вони в середньому близько 50 коп./куб. м газу.
У НКРЕКУ кажуть, що з кінцевої вартості газу для споживачів абонплату приберуть, залишиться тільки ціна газу, податки та прибуток трейдера. За останніми даними регулятора, тариф на газ для населення складається з вартості газу як товару (71%), ПДВ (16,6%), плати за транспортування 3,1%, плати за розподіл, про яку ми зараз говоримо (7,1%), прибутку трейдера (1,7%).
Популярні зараз
Аналітики повідомили, як зміняться ціни на продукти харчування в Україні
У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам
В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання
Так як середня вартість розподілу становить по Україні 50 коп/куб. м, то для киян за рахунок абонплати кубометр газу мав би подешевшати на 17 копійок, а для жителів Миколаєва – подорожчати на 1,07 грн/куб. м. Очевидно, що найбільше це вдарить по споживачах в приватному секторі, які опалюють будинки газом, так як витрати на опалення в морози навіть відносно невеликого будинку (до 100 кв. м)обійдуться на 300-350 грн більше.
Раніше повідомлялося, що вже в листопаді ціна на газ в Україні зросте на 20%. Зокрема, Нафтогаз пропонує блакитне паливо за ціною 5 861-6 463 грн за 1 тисячу кубічних метрів.