Європа планує знизити власну залежність від американських платіжних систем. Наразі в ЄС прискореними темпами розробляють альтернативу Visa та Mastercard. Адже, відповідно до статистики Європейського центрального банку (ЄЦБ), нині понад 60% платежів у єврозоні припадає саме на фінансові сервіси США.
Про це повідомляє видання Financial Times.
Як зазначають автори публікації, наразі Європа суттєво залежить від платіжних систем Mastercard та Visa. Зокрема, 13 країн Євросоюзу взагалі не запровадили жодних альтернатив на національному рівні. У тих же країнах, де все ж існують власні платіжні системи, попит на їхні послуги невпинно скорочується. Водночас втрачає популярність і готівка. Європейці дедалі частіше обирають безготівкові розрахунки.
Через перелічені тенденції європейські фінансові установи б’ють на сполох. Зокрема, як наголошує директорка Європейської платіжної ініціативи Мартіна Ваймерт, наразі залежність європейських країн від міжнародних фінансових рішень є надто високою. Це створює певні вразливості для ЄС. Адже США можуть використати платіжні сервіси як інструмент тиску на континент. Аналогічної думки дотримуються й європейські чиновники.
Прокоментував небезпечність залежності ЄС від транскордонних платіжних систем і колишній президент ЄЦБ Маріо Драгі. Він також висловив занепокоєння з приводу потенційної вразливості Європи та підкреслив, що така ситуація дійсно може нашкодити ЄС у майбутньому.

У 2024 році в ЄС запрацював сервіс Wero. Цей проєкт створили 16 великих європейських банків та фінансових компаній. Wero позиціонується як європейський конкурент Apple Pay. Наразі ця система обслуговує 48,5 мільйона користувачів у Бельгії, Франції та Німеччині. Водночас очікується, що 2027 року сервіс перетвориться на повноцінний інструмент цифрових розрахунків на всій території Європи. Також заплановано його значне масштабування протягом найближчих років.
Щоправда, у ЄЦБ визнають, що попередні спроби створити подібну систему виявилися провальними. Передусім на заваді стали розбіжності між країнами-членами ЄС щодо стандартів, на яких мали базуватися такі сервіси.
Водночас Європейський центральний банк наразі активно працює над запуском цифрового євро. Електронну валюту планують ввести в обіг до 2029 року.
Нагадаємо, у ЄС розглядають можливе відновлення дипломатичних зв’язків з РФ.