09:31
05 січня
2026

Поляк, удостоєний Хреста "За мужність" від Зеленського, помер після тяжких поранень на фронті

Поляк, удостоєний Хреста За мужність від Зеленського, помер після тяжких поранень на фронті - today.ua
620
Оксана Гапончук
Редактор стрічки новин today.ua

Суверенітет України вже четвертий рік боронять не лише українці. Поруч із ними на фронті воюють іноземні добровольці, для яких боротьба за свободу, честь і правду стала справою принципу та особистої гідності. Їхній внесок - це приклад солідарності й справжньої мужності. Особливе місце мають в цій боротьбі поляки.

І хоча офіційної статистики про кількість польських добровольців, які приїхали воювати за Україну з початку повномасштабного вторгнення, немає, однак про таку присутність свідчать трагічні повідомлення про їх смерть на полі бою чи від поранень. 

Наприклад, стало відомо, що помер після отриманих на фронті поранень польський доброволець Кацпер Басс, відомий під позивним "Француз". Про це пише польське видання Onet.

Відомо, що 28-річний Кацпер Басс отримав важкі травми в останні дні грудня на Харківщині і помер від цих поранень у лікарні в Польщі 31 грудня. Після поранення з численними опіками тіла Кацпера доставили до одного з опікових відділень у Польщі, однак пошкодження шкіри, легень та нирок виявилися занадто серйозними.

При цьому точні обставини інциденту залишаються невідомими, оскільки ще один військовий, який перебував поруч, також був тяжко поранений і наразі перебуває у медикаментозній комі. За словами побратимів Кацпера з розвідувально-ударної групи Rug Hamlet, поранення могли бути спричинені артилерійським обстрілом, ударом безпілотника або вибухом у бункері, де зберігалися боєприпаси, гранати та газові балони.

Зазначимо, що все доросле життя Кацпера Басс було пов’язане з військовою службою. Після досягнення повноліття він намагався вступити до польської армії, однак тоді йому порадили продовжити навчання. У 19 років він вступив до Французького іноземного легіону, що згодом дало йому позивний "Француз".

Поляк, удостоєний Хреста За мужність від Зеленського, помер після тяжких поранень на фронті - today.ua

У жовтні 2022 року Кацпер прилетів до України і після короткого навчання був направлений на позиції в напрямку Сватового і Куп’янська. Наприкінці березня 2023 року він добровільно поїхав на позиції під Бахмутом, а згодом брав участь у операціях на території Росії. У 2024 та 2025 роках Кацпер воював під Торецьком. Протягом усієї своєї бойової кар’єри медики витягли з його тіла 27 осколків різних видів снарядів.

За мужність і відвагу Кацпер Басс був відзначений державними нагородами: у 2022 році він отримав нагороду "За мужність", а в 2023 – Хрест "За мужність".

Побратими Кацпера згадують його як сміливого та відданого бійця, який неодноразово ризикував життям заради товаришів і мирного населення. Його смерть стала тяжкою втратою для всіх, хто служив разом із ним на фронті.

Нагадаємо, війна РФ проти України може завершитись неочікуваним результатом.